Pse na lodh dielli? Asnjëherë mos e injoroni këtë simptomë

schedule11:03 - 15 Gusht, 2022

schedule 11:03 - 15 Gusht, 2022

Nëse jeni kthyer nga pushimet, mund të keni vënë re se, edhe pse sapo jeni shtrirë në diell dhe pushuat, ndiheni të lodhur. Besojeni ose jo, sado rehat të ndiheni në diell, nëse bën shumë nxehtë, trupi mund të ketë një reagim të çuditshëm ndaj rritjes së temperaturës, duke sjellë si pasojë një ndjenjë lodhjeje.

Trupi reagon ndaj temperaturave të caktuara në mënyra të ndryshme. Nxehtësia shkakton shumë reaksione zinxhir për të ftohur trupin tuaj, duke përfshirë djersitjen. Shtimi i djersës mund të çojë në dehidratim pasi trupi juaj derdh lagështi në lëkurë për të ulur temperaturën tuaj bazë.

Nuk është për t’u habitur që ky proces merr shumë energji gjë që mund t’u bëjë të ndiheni mjaft të lodhur. Në nxehtësi ekstreme, është e rëndësishme të vini re kur filloni të ndiheni letargjik. Lodhja mund të jetë një simptomë e lodhjes nga nxehtësia, e cila, nëse nuk trajtohet, mund të kthehet në goditje të nxehtësisë.

Rritja e rrahjeve të zemrës, ndërprerja e papritur e djersitjes, të përzierat dhe konfuzioni janë shenja të lodhjes nga nxehtësia. Nëse planifikoni të qëndroni në diell, sigurohuni që të qëndroni të hidratuar dhe të shmangni diuretikët si alkooli dhe kafeja. Përdorni krem ​​kundër diellit dhe kaloni kohë në hije sa më shumë që të jetë e mundur. /abcnews.al