Pse kur prenotoni një iPhone 13 porosia do t’ju vonohet

schedule21:40 - 27 Shtator, 2021

schedule 21:40 - 27 Shtator, 2021

Ata që porosisin iPhone 13s të ri të Apple do të duhet të presin javë për ta marrë atë, pasi analistët theksojnë se vonesat e zinxhirit të furnizimit dhe kërkesa e lartë po shkaktojnë një pritje të gjatë për pajisjet e kompanisë në vitet e fundit.

Paralajmërimet vijnë pasi të dielën, furnizuesit e Apple dhe Tesla pezulluan prodhimin në disa uzina në Kinë për disa ditë në mënyrë që të respektojnë politikat më të rrepta të konsumit të energjisë nga Pekini.

Kohët e dorëzimit për iPhone -et e rinj po monitorohen nga afër nga analistët si një tregues i kërkesës për pajisjet celulare Apple. Këtë vit, megjithatë, ai pasqyron edhe problemet që janë shfaqur në zinxhirët e furnizimit.

Analistët në JP Morgan dhe Credit Suisse thonë se klientët në të gjithë botën që kanë porositur paraprakisht modelet e reja në internet do të duhet të presin më shumë se katër javë për iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max dhe rreth 2 javë. Për modelin bazë të seria e re e iPhone 13 .

Një shembull janë Shtetet e Bashkuara, ku tregu zë një të tretën e porosive të Apple, me kohën e dorëzimit të rritur nga 19 në 34 ditë në javën e dytë pas lancimit zyrtar të telefonave të rinj, krahasuar me 7 deri në 20 ditë në javën e parë , herë më shumë se ato për serinë iPhone 12.

“Ndërsa një pjesë e kohës më të gjatë të dorëzimit është padyshim për shkak të kufizimeve të zinxhirit të furnizimit, ne e shohim ndryshimin në javën e dytë nga e para si një tregues të kërkesës së fortë, pavarësisht nga pritjet e ulëta të investitorëve”, tha analisti i JPMorgan Samik Chatterjee.

Në mbështetje të kësaj deklarate, furnizuesit partnerë me Apple, të tillë si Verizon, dhe Best Buy, flasin për kërkesë të lartë. Nga ana e tyre, disa konsumatorë në mediat sociale flasin për dërgimin e porosive të tyre më 30 tetor./abcnews.al