Pse gjigantët ndërkombëtarë të teknologjisë po pushojnë nga puna mijëra punëtorë

schedule10:06 - 1 Shkurt, 2023

schedule 10:06 - 1 Shkurt, 2023

Rrjetet sociale janë mbushur me postime, video dhe histori nga disa prej qindra mijëra njerëzve të pushuar nga puna, të cilët kanë mbetur brenda natës pa punë në anën tjetër të Atlantikut dhe më gjerë!

Punonjësit e nivelit të lartë dhe drejtuesit e kompanive kryesore shumëkombëshe që dominojnë median, teknologjinë, rrjetet sociale dhe sektorët financiarë po shohin “ëndrrën e tyre amerikane” të shkërmoqet.

Nuk është thjesht rastësi që titulli i “New York Times” flet për “ditë të zeza”, duke iu referuar 24 orëve që pasuan krizën financiare të vitit 1929, edhe pse në Shtetet e Bashkuara papunësia vazhdon të bjerë duke arritur në 3 .5%.

Megjithatë, e gjithë industria e teknologjisë dixhitale duket se po ndjek një rrugë tjetër. Vetëm në industrinë e teknologjisë në SHBA, rreth 53,000 punëtorë humbën punën në tetor, sipas të dhënave nga faqja e internetit Crunchbase, raporton abcnews.al.

Po sikur këto të mos mjaftojnë por të ndiqen nga dhjetëra të tjerë. Shifrat flasin vetë. Vetëm Google vazhdoi të pushonte nga puna 12,000 punëtorë. Një shifër që korrespondon me 6% të fuqisë punëtore të saj globale. Këto janë shkurtimet më të mëdha në historinë 25-vjeçare të kompanisë, e cila deri vonë konsiderohej një parajsë e punës.

Gjiganti shumëkombësh Amazon , pas shumë thashethemeve, ka konfirmuar me një njoftim se do të vijojë, duke vazhduar me largimin nga puna të më shumë se 18 mijë punonjësve të tij në Europë dhe Amerikë.

Departamentet që do të preken nga shkurtimet e planifikuara janë ato të punonjësve të tregtisë elektronike dhe menaxhimit të burimeve njerëzore.

Gjiganti i teknologjisë Microsoft do të pushojë nga puna 10,000 punonjës. Në nivel global, Microsoft ka 221,000 punonjës me kohë të plotë, me 122,000 prej tyre që punojnë në SHBA. Dhe kjo pavarësisht se shifrat financiare të kompanisë tejkalonin edhe parashikimet e analistëve, me të ardhurat e saj në 52.7 miliardë dollarë.

CEO i Spotify konfirmoi se do të ndjekë të njëjtën rrugë pasi shpenzimet operative të kompanisë u rritën me dyfishin e të ardhurave të saj vitin e kaluar.

Konkretisht, do të procedohet me 600 të pushuar nga puna, që korrespondon me një reduktim prej 6% të stafit, pasi ishte “tepër ambicioz” për sa i përket zgjerimit dhe suksesit të platformës gjatë periudhës së kufizimeve për shkak të koronavirusit. Apple ka filluar të pushojë nga puna punonjës jo-sezonalë në kanalin e saj të shitjes me pakicë jashtë Apple Stores.

Grupi i IT IBM do të shkurtojë rreth 3900 vende pune, një numër që korrespondon me pak më shumë se 1% të fuqisë punëtore të saj.

Pushimet nga puna janë të lidhura me ndryshimin strategjik të drejtimit që po zbaton. Punonjësit e Vox Media (që zotëron faqet e internetit Vox, The verge, SBNAtion dhe, që nga viti 2019, e njohura “New York Magazine”) morën të njëjtin email nga CEO Jim Bankoff, duke i informuar ata për “vendimin e vështirë për të reduktuar me rreth 7% stafin në të gjitha departamentet”.

Pushimet nga puna po  godasin fort gjithashtu Wall Street-in. Menaxheri më i madh në botë i aseteve Black Rock po shkurton 500 vende pune, rreth 3% të fuqisë punëtore të saj.

Goldman Sachs po pushon nga puna 3200 punëtorë këtë muaj në mes të një rënieje në tregun financiar global. Më shumë se një e treta e shkurtimeve pritet të godasë njësitë tregtare dhe bankare të kompanisë, raporton abcnews.al.

Goldman Sachs kishte rreth 50,000 punonjës në fund të tremujorit të tretë të vitit të kaluar. Programi i pushimeve nga puna në bankën kryesore të investimeve të Wall Street përfaqëson shkurtimin më të madh të numrit të punonjësve që pasoi Krizën e Madhe Financiare të 2008-ës.

Shkurtimet janë pjesë e reduktimeve më të gjera të stafit në të gjithë industrinë bankare. Morgan Stanley pushoi nga puna 2% të fuqisë punëtore (1600 njerëz) muajin e kaluar. HSBC ka pushuar nga puna 200, ndërsa siç u bë e ditur nga burime të brendshme pushimet vazhdojnë.

Kompania kripto Coinbase njoftoi në fillim të janarit se po pushonte nga puna 950 njerëz, ose një në pesë punonjës të saj. Ajo kishte pushuar tashmë 1,100 njerëz disa javë më parë. Një tjetër shkëmbim i kriptomonedhave, Luno, po ndjek të njejtën metodë, duke planifikuar të shkurtojë 35% të fuqisë punëtore globale.

“2022 ka qenë një vit tepër i vështirë për industrinë më të gjerë të teknologjisë dhe tregun e kriptomonedhave në veçanti”, tha kompania në deklaratën e saj.

Shitësi me pakicë i veshjeve me abonim në internet Stitch Fix planifikon të pushojë 20% të stafit të tij. Edhe Mc Donalds po i bashkohet “valles” të pushimit nga puna. Qindra gazetarë në redaksinë e NBC, MSNBC dhe madje edhe CNN kanë njoftuar në rrjetet sociale se po pushohen nga puna.

Më shumë biznese pritet të ndjekin shembullin e njejtë në muajt e ardhshëm. Kompanitë e fuqishme, veçanërisht ato të teknologjisë, kishin filluar të punësohen gjatë pandemisë, kur bllokimet nxitën një zbavitje të blerjeve të teknologjisë për të vazhduar punën në distance.

Tani, megjithatë, ata po përballen me një rënie të të ardhurave. Nuk janë vetëm gjigantët e teknologjisë që po bëjnë reduktojnë stafin. Kompanitë më të vogla të teknologjisë u kapën gjithashtu nga një rritje dhe mospërmbajtje e shkaktuar nga pandemia dhe tani po vuajnë pasojat.

Disa i karakterizojnë zhvillimet si një rinisje për teknologjinë dhe ekonominë në përgjithësi.

Avokatët, rregullatorët, ligjvënësit dhe investitorët mirëpritën reduktimet, duke përmendur “modele të reja, më të pjekura biznesi”. Ata këmbëngulin se pas një llogarie të madhe biznesi pas gati dy dekadash rritjeje të shpejtë dhe rritje të çmimeve të aksioneve, ka ardhur koha e së vërtetës!

Kjo reflektohet edhe në faktin se ndërkohë që shkurtimet vazhdojnë, aksionet e teknologjisë së madhe amerikane po rriten, madje duke udhëhequr fitimet në treg. Aksionet e Alphabet u rritën 5% pavarësisht njoftimit të 12,000 shkurtimeve të vendeve të punës pasi investitorët i shohin shkurtimet si të nevojshme për të ulur kostot, raporton abcnews.al.

Të tjerë, megjithatë, flasin për fenomenin klasik të flluskës, duke i ngulur sytë te viti 2008 jo shumë i largët. Disa analistë, në fakt, shohin në reduktimin e stafit, shenjat e para të një recesioni të ardhshëm ekonomik në SHBA. Sektori i sotëm i teknologjisë është, në shumë mënyra, një shembull klasik i një industrie që u rrit shumë shpejt, me shumë arrogancë, e cila filloi në krye dhe shkoi deri në fund.

Kjo është arsyeja pse shumë e kanë të vështirë të ndjejnë keqardhje për punëtorët e teknologjisë dikur shumë të paguar që po pushohen nga puna.

“Mirë se erdhe në botën reale!” ata i përgjigjen videove përlotëse të të pushuarve. Për më tepër, ata besojnë se shumica prej tyre do të gjejnë shpejt punë në fusha të ngjashme apo punë të tjera.

Sido që të jetë, CEO-t pranojnë në mesazhet e tyre të shkarkimit se ishin pak a shumë “të dehur” nga modele joreale të rritjes, të bindur për një të ardhme, e cila në fund nuk u realizua.

Në fund, emëruesi i përbashkët në të gjitha këto kompani është lakmia.

/abcnews.al