Pse duhet të ndaloni së varuri peshqirin në derën e furrës

schedule12:16 - 20 Mars, 2021

schedule 12:16 - 20 Mars, 2021

Shumica e njerëzve, për arsye lehtësie, por edhe hapësire, varen peshqirin në derën e furrës së kuzhinës. Sidomos nëse është pak i freskët, varja e tij ka një mënyrë për ta tharë atë më shpejt.

Por a keni menduar ndonjëherë që ky zakon nuk është i duhuri? Dhe si rezulton se është në të vërtetë e dëmshme? Arsyeja:

Doreza e kuzhinës ku varni peshqirin është një nga vendet më të ndyra sepse të gjithë e kapim me duar të zhveshura, duke mbajtur mikrobe në të. Është gjithashtu një nga vendet që nuk jemi mësuar të dezinfektojmë shpesh, si rezultat i së cilës grumbullohen mikrobe në të.

Kështu që kur varni peshqirin, mikrobet transferohen tek ajo. Pra, nëse e keni këtë zakon, duhet ta ndaloni ose dezinfektoni rregullisht dorezën./abcnews.al