Protesta dhe greva sot në Francë kundër reformës së pensioneve

schedule09:58 - 28 Mars, 2023

schedule 09:58 - 28 Mars, 2023

Franca përballet sot me greva dhe protesta mbarëkombëtare pas disa prej dhunës më të keqe në rrugë të vendit në vite, që dëmtoi mitingjet gjatë javës së kaluar.

Protestat kundër planeve të presidentit Emmanuel Macron për të shtyrë moshën e daljes në pension me dy vjet në 64, kishin qenë kryesisht paqësore deri më tani, shkruan Reuters.

Por zemërimi është rritur që kur qeveria e shtyu projektligjin në parlament pa votim në mes të marsit, me sondazhet që tregojnë se përbuzja e perceptuar e Macron për votuesit , si dhe pamjet e dhunës policore, i përkeqësuan gjërat.

Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin paralajmëroi të hënën se kishte “një rrezik shumë serioz” për dhunë të mëtejshme të martën, në kryeqytet dhe më gjerë.

“Grupet e dhunshme të ekstremit të majtë, disa prej tyre vijnë nga jashtë, duan t’i “vënë zjarrin Francës”, tha ai në një konferencë për shtyp./abcnews.al

Rreth 13,000 policë do të caktohen në tubime.