Presidenti i Francës bisedë telefonike për paqen në Lindjen e Mesme

schedule13:24 - 19 Nëntor, 2017

schedule 13:24 - 19 Nëntor, 2017

Presidenti i Francës, Emanuel Makron ka zhvilluar disa biseda telefonike me liderë të ndryshëm, ndër të cilët dhe Donald Trump, për të vendosur paqe në Lindjen e Mesme. Ky veprim i tij vjen pas takimit me kryeministrin libanez Saad Hariri.

Emmanuel Macron zhvilloi biseda telefonike me disa udhëheqës, duke përfshirë Donald Trump, “në përpjekje për të stabilizuar Lindjen e Mesme dhe për të ndërtuar paqen”. Telefonatat u bënë pas takimit që Makron pati me kryeministrin libanez Saad Hariri. Nga ana e saj, Shtëpia e Bardhë pohoi se Trump dhe Macron kishin “rënë dakord për nevojën për të punuar me aleatët për të kundërshtuar aktivitetet destabilizuese të Hezbollahut dhe Iranit në rajon”.

Sipas Elyzese, z.Macron ka nga ana e tij diskutoi me telefon me presidentin libanez Michel Aoun, amerikan Donald Trump dhe egjiptian Abdel Fatah al-Sisi, pastaj me Princit të Kurorës së Arabisë Saudite, Mohamed ben Salmane dhe me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres. Ai diskutoi me ta “situatën në Lindjen e Mesme, interesat dhe mënyrat për të stabilizuar rajonin dhe për të ndërtuar paqen,” tha Elysee, pa dhënë detaje mbi rezultatet e këtyre bisedave.

Macron “do të vazhdojë këto shkëmbime me udhëheqësit e tjerë ndërkombëtarë në ditët në vijim”, shtoi presidenca. Presidenti francez Macron po kërkon një mënyrë për të gjetur një zgjidhje për krizën libaneze të hapur nga dorëheqja e papritur e shpallur nga Hariri në 4 nëntor, ndërsa ai ishte në Arabinë Saudite. Kryeministri libanez arriti në Francë të shtunën në mëngjes dhe lajmëroi se do të kthehet në Liban deri të mërkurën./abcnews.al