Presidenti i Armenisë jep dorëheqjen pas përplasjes me kryeministrin

schedule22:29 - 23 Janar, 2022

schedule 22:29 - 23 Janar, 2022

Presidenti armen Armen Sarkisian ka dhënë dorëheqjen, duke përmendur mungesën e fuqisë për të ndikuar në politikë gjatë kohërave të krizës kombëtare.

“Presidenti nuk ka mjetet e nevojshme për të ndikuar në proceset themelore të politikës së brendshme dhe të jashtme në periudhën aktuale të vështirë për vendin dhe kombin,” tha Sarkisian më 23 janar në një deklaratë në faqen e tij zyrtare.

“Ky nuk është absolutisht një vendim emocional, por një vendim që vjen nga një logjikë e caktuar”, tha 69-vjeçari.

Sarkisian ka qenë kritik ndaj kryeministrit Nikol Pashinian për një sërë çështjesh, veçanërisht gjatë pasojave të një lufte gjashtë-javore me Azerbajxhanin mbi rajonin e diskutueshëm të Nagorno-Karabakut që përfundoi me një marrëveshje paqeje të ndërmjetësuar nga Rusia.

Forcat armene humbën kontrollin mbi pjesë të mëdha të rajonit dhe rretheve përreth, ndërsa Azerbajxhani rimori territorin e humbur në një konflikt separatist të fillimit të viteve 1990.

Sarkisian kritikoi se ishte lënë jashtë negociatave për t’i dhënë fund luftës dhe më vonë kundërshtoi kur Pashinian shkarkoi udhëheqësit ushtarakë të Armenisë mes protestave antiqeveritare.

Sipas kushtetutës, Armenia është republikë parlamentare ku kreu i ekzekutivit është kryeministri. “Mund të lindë pyetja se pse presidenti nuk arriti të ndikojë në ngjarjet politike që na çuan në krizën aktuale kombëtare. Arsyeja është përsëri e qartë, mungesa e mjeteve të përshtatshme, kushtetuta. Rrënjët e disa prej problemeve tona të mundshme janë të fshehura në ligjin bazë aktual”, tha Sarkisian.

“Shpresoj që përfundimisht ndryshimet kushtetuese do të zbatohen dhe presidenti i ardhshëm dhe administrata presidenciale do të jenë në gjendje të veprojnë në një mjedis më të balancuar,” shtohet në deklaratë.

Sarkisian, ish-kryeministër dhe ambasador për një kohë të gjatë në Mbretërinë e Bashkuar, u zgjodh president nga parlamenti në mars 2018 për një mandat shtatëvjeçar. g.v/abcnews.al