Presidenti çek Zeman: Kosova e Krimea të mos trajtohen me dy standarde

schedule12:02 - 17 Nëntor, 2017

schedule 12:02 - 17 Nëntor, 2017

Standartet e dyfishta të Bashkimit Europian ndaj ribashkimit të Krimesë me Rusinë janë një praktikë e keqe, u shpreh presidenti i Çekisë Milos Zeman në prag të vizitës së tij në Rusi. Sipas asgjencisë ruse të lajmeve TASS, Zeman ka marrë si shembull për këto standarte të dyfishta Kosovën dhe Krimenë. AI u shpreh se nga njëra anë ndodhet Kosova ku garant ishin kombet e bashkuara, ndërs anga ana tjetër është Krimea ku u mbajt një referendum. Zeman në intervistën e tij për mediat ruse para takimit me homologun Vladimir Putin theksoi se edhe pse Kombet e bashkuara garantonin autonominë e kosovës si pjesë e Jugosllavisë, komuniteti ndërkombëtar lejoi që Serbia të bombardohej. Presidenti i cekisë tha gjithashtu se fakti që është i vetmi politikan europian që bën deklarata të tillë nuk do të thotë se nuk ka të tjerë që e mendojnë si ai. Por këta të fundit nuk kanë kurajë të flasin hapur./abcnews.al