Presidenti Bajram Begaj takohet me ambasadoren Kim, për çfarë diskutuan

schedule13:38 - 29 Shtator, 2022

schedule 13:38 - 29 Shtator, 2022

Presidenti Bajram Begaj është takuar ditën e sotme me ambasadoren amerikane Yuri Kim.
Në një postim në rrjetin social Facebook, Begaj shkruan se me Kim ka diskutuar ndër të tjera për partneritetin strategjik mes dy vendeve, fushënn e energjisë, sigurisë dhe reformën në drejtësi.
“Ditën e sotme pata kënaqësinë të pres në një takim pune Ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Sh.S. Znj. Yuri Kim.
Vlerësuam partneritetin strategjik, diskutuam për çështje të rëndësishme dhe fusha jetike të bashkëpunimit dypalësh si: energjia, siguria, reforma në drejtësi, sfidat aktuale globale, etj.
Përsa i përket mandatit të Shqipërisë, në Këshillin e Sigurimit, biseduam për bashkëpunimin e shkëlqyer të deritanishëm dhe shprehëm vullnetin për të vijuar bashkëpunimin e ngushtë dhe bashkërenduar qëndrimet në të ardhmen për çështje të interesit të përbashkët”, shkruan Begaj në një postim në Facebook.

/abcnews.al