Prej një jave aksi Qaf Thorë-Theth i bllokuar, dëbora shkon rreth 5 metër si pasojë e orteqeve

schedule12:30 - 26 Janar, 2023

schedule 12:30 - 26 Janar, 2023

Vijon situata e vështirë për shkak të motit në vendin e quajtur Tunelet Panoramike në aksin Qaf Thorë-Theth.

Sipas inxhinier, Emanuel Agraja, bora ka shkuar rreth 5 metër si shkak i orteqeve dhe pastrimi i vetëm i njërit prej tyre shkon deri në 24 orë.

Ndërkohë, puna për hapjen e aksit rrugor po vijon, pavarësisht se është i bllokuar prej një jave dhe reshjet e dëborës janë të pandalshme./abcnews.al

Po bëhen 10 ditë që puna është pa ndërprerje. Është e pamundur mos të ketë rrëshqite. Ne jemi munduar të ruhemi, pasi është viti i dytë që e mbajmë hapur këtë aks. Sonte pritet të ketë ulje temperaturash që të bëjmë ndërhyrje te pjesa e tuneleve. Po nuk u ulën temperaturat është shumë rrezik, se nuk shkrin bora në Malësi”, u shpreh ndër të tjera inxhinieri./abcnews.al