Prapaskenat e sulmit ndaj Skripal, Putin nderoi të dyshuarin

schedule10:00 - 28 September, 2018

schedule10:00 - 28 September, 2018

Njëri prej të dyshuarve për rastin Skripal, është agjent i inteligjencës ruse, i cili është dekoruar në 2014-n nga presidenti Vladimir Putin me dekoratën “Hero i Rusisë”. Kështu shkruan BBC, duke cituar një investigim të një uebsajti ndërkombëtar. Sipas medias britanike, i dyshuari, i cili ka përdorur emrin Ruslan Boshirov, në të vërtetë quhet Anatolju Çepiga.

Shtetasi rus i akuzuar nga autoritetet britanike për sulmin në Salisbury është një officer ushtarak që ka marrë një nderim nga Vladmir Putin. Kështu shkruan BBC duke cituar investigimin e një agjencie ndërkombëtare. Pas tentativës për helmimin e ish spiunit rus Sergej Skripal dhe të bijës Julia në Mars, hetuesit e Mbretërisë së Bashkuar identifikuan njëri prej dy të dyshuarve si Ruslan Boshirov. Megjithatë presidenti Putin tha më herët se Boshirov ishte civil dhe i dyshuari në Russia Today pranoi se ka vizituar qytezën Salisbury si turist.

Por uebsajti “Bellingcat” thotë se aktualisht ai është një officer i inteligjencës dhe quhet Kolonel Anatoliy Chepiga. Ai ka shërbyer në Çeçeni dhe Ukrainë dhe është nderuar me titullin “Hero i Federatës Ruse” në 2014. Zyrtarët britanikë nuk kanë komentuar ende lidhur me zbulimet, por BBC mëson se nuk ka asnjë dyshim për identifikimin. Zëdhënsja e ministrisë së jashtme të Rusisë, Maria Zakharova përgënjeshtroi pretendimet e reja, duke thënë se nuk ka asnjë provë për këtë.

Ish spiuni rus, Sergej Skripal, i cili i ka shitur sekrete inteligjencës së Mbretërisë së Bashkuar, dhe vajza e tij u helmuan me agjent nervor Novichok. Të dy mbijetuan, por Dawn Sturgess – një banore në Salisbury jo e lidhur me sulmin fillestar – ndërroi jetë në KOrrik pasi u ekspozua ndaj së njëjtës substancë. Dyshohet se Chepiga udhëtoi për në Britani me një pasaportë false, sëbashku me bashkombësin e tij, i cili përdori emrin Alexander Petrov.

39-vjeçari është trajnuar në një nga akademitë e elitës së Rusisë dhe ka shërbyer në një njësi të forcave speciale nën komandën e Shërbimit të Inteligjencës së Rusisë, GRU. Ai ka fituar më shumë se 20 çmime për shërbimin e tij. Ai besohet se është transferuar në Moskë rreth 2009-s, ku i është dhënë një idenditet fals si Ruslan Boshirov. Ai ka punuar si i infiltruar për 9 vite./abcnews.al