PPE, nismë për dëbimin e partisë së Kryeministrit Orban

schedule21:01 - 1 Mars, 2019

schedule 21:01 - 1 Mars, 2019

Partitë Popullore Europiane kanë nisur një fushatë për përjashtimin e partisë së kryeministrit hungarez Viktor Orban. Burime nga PPE kanë deklaruar se përpjekjet 10-vjeçare për ta vendosur Orban në të njëjtën linjë me vlerat dhe parimet europiane kanë dështuar. Po sipas të njëjtave burimeve, në Hungari situata e të drejtave themelore dhe e shtetit të së drejtës sa vjen e po përkeqësohet. “Orban dhe partia e tij FIDESZ i kanë kthyer shpinën vlerave të Partisë Popullore Europiane dhe është momenti të vlerësohet nëse i përket apo jo familjes sonë”, ka deklaruar euro-deputetja suedeze Ana Maria Bildt./abcnews.al