Porti i Durrësit, Spiropali-Berishës: Gjykoni sipas mendësisë tuaj, e keni mendjen si të vidhni

schedule20:00 - 24 Nëntor, 2022

schedule 20:00 - 24 Nëntor, 2022

Ministrja e Shtetit, Elisa Spiropali i është përgjigjur ish-kryeministrit Sali Berisha dhe deputetëve të tjerë të opozitës pas akuzave të bëra për projektin e Portit të Durrësit.

Spiropali tha se Berisha dhe të tijët i bëjnë llogaritë sipas mendjes së tyre, pasi ata e kanë patur mendjen dhe e kanë vetëm për të vjedhur.

Sipas ministres projekti dhe investitori ka emër ai është Muhamed Al abar, ndryshe nga koha kur qeveriste Berisha që pas investitorëve dilnin djali, dhëndri dhe familja.

Nuk është ndonjë çudi për të kuptuar se për Haxhiu dhe Qamili dalijn kundër të gjitha projekteve, sepse ata mendojnë sipas mendjes së tyre dhe gjykojnë me mendësinë ë tyre, se kush përfiton 3%, ku shkojnë ato para dhe kush i merr. Kush i afrohet projektit me çantë të zezë dhe kërkon bashkëpronësi mendon Haxhiu. Ndërsa Qamili mendon kush afrohet me bllokun e zi dhe sa merr. Në këto kushte nuk ke si të jesh dakord me projektin por mendoni pse nuk jam unë. Keni dashur kusarinë më shumë se Shqipërinë prandaj nuk e bëtë portin në 2006-n, prandaj ja keni mohuar Shqipërisë portet dhe rrugët, këtu përkon tradhtia dhe kusaria juaj. Prandaj Shqipëria ka humbur vit pas viti shanset historike, në 96-n e donit gjithë pushtetin. Në 97-n paratë e shqiptarëve janë qelibar dhe i çuat shqiptarët aty ku i çuat, flisni ju për largime a shqiptarë i kanë ngrënë peshqit. Vini sot kur ne prezantojmë projektin më të rëndësishëm për Shqipërinë dhe rajonin dhe bëni pyetjet tuaja banale se kush do vjedhë dhe jo çfarë do bëjë, pasi ashtu i bënit punët juve dhe jo ne. Ka 3 vite që kryeministri negocion me princin e kurorës dhe investitorin më të madhe Muhamed Al Abar ai është investitori, jo si ju hiq maskën del dhëndri, del djali. Nuk keni lënë teori pa shpikur”, tha Spiropali.

/Abcnews.al/