Porsche 911 Sport Classic i ri, makina që “ringjall” stilin e viteve ’60 dhe ’70

schedule11:32 - 29 Prill, 2022

schedule 11:32 - 29 Prill, 2022

911 Sport Classic i ri është i dyti nga katër koleksionet e paraqitura nga Porsche si pjesë e Strategjisë së Dizajnit Heritage. Në total do të ndërtohen vetëm 1250 makina, të kuruara nga Porsche Exclusive Manufactur, duke ringjallur stilin e viteve 60-70.

Ashtu si modeli i mëparshëm, versioni i ri është frymëzuar nga origjinali 911 (1964-1973) si dhe 911 Carrera RS 2.7 i vitit 1972. Departamenti i Dizajnit Porsche ka krijuar gjithashtu një kronografi posaçërisht për blerësit e kësaj makine kolektive.

911 Sport Classic, 2022, Porsche AG

Forca lëvizëse është motori 3.7-litërsh me gjashtë turbo të sheshtë, i cili transmeton 550 kuaj fuqi vetëm në rrotat e pasme dhe në kombinim me transmisionin manual me 7 shpejtësi, e bën këtë Porsche 911-ën më të fuqishme me kambio manuale.

911 Sport Classic, 2022, Porsche AG

911 Sport Classic, është në dispozicion për porosi direkte me çmimin e blerjes që fillon (në Gjermani) nga 272,714 euro. Dorëzimi i makinave do të fillojë në qendrat evropiane të Porsche nga korriku 2022 dhe më pas makinat do të jenë të disponueshme në tregje të tjera.

911 Sport Classic, 2022, Porsche AG

911 Sport Classic, 2022, Porsche AG

911 Sport Classic, 2022, Porsche AG

/abcnews.al