Polonia do të ndërtojë mur përgjatë kufirit me Rusinë për të mbajtur larg emigrantët

schedule12:08 - 2 Nëntor, 2022

schedule 12:08 - 2 Nëntor, 2022

Polonia do të ndërtojë një gardh me tela në kufirin e saj me Kaliningradin e Rusisë, tha të mërkurën ministri i saj i mbrojtjes.

Ndërtimi i pengesës së përkohshme 2.5 metra i  lartë do të fillojë menjëherë, tha Mariusz Błaszczak në një konferencë shtypi.

Me rritjen e tensioneve për shkak të luftës në Ukrainë, raporti i Reuters, Błaszczak përmendi shqetësimet e sigurisë dhe referoi një krizë të shkaktuar vjeshtën e kaluar kur mijëra emigrantë afrikanë dhe nga Lindja e Mesme u përpoqën të kalonin kufirin e Bjellorusisë për në Poloni, disa prej të cilëve vdiqën.

Bashkimi Evropian në atë kohë akuzoi Bjellorusinë, një aleat i ngushtë i Rusisë, se i ka dërguar emigrantët si pjesë e një fushate luftarake “hibride” për të destabilizuar Evropën.

Minsk mohoi keqbërjen, shkruan The Guardian.

Błaszczak tha se barriera e Kaliningradit do të ishte e ngjashme me atë që Polonia vendosi përgjatë kufirit me Bjellorusinë vitin e kaluar.

Enklava e Kaliningradit, ku Rusia ka një prani të konsiderueshme ushtarake, shtrihet në bregun baltik midis Polonisë dhe Lituanisë dhe ndahet nga Bjellorusia nga një korridor i ngushtë kufitar./Abcnews.al/