Politikani rus shpallet fajtor për përhapjen e lajmeve të rreme

schedule12:55 - 9 Dhjetor, 2022

schedule 12:55 - 9 Dhjetor, 2022

Politikani i opozitës ruse Ilya Yashin u shpall fajtor për përhapjen e “informacioneve të rreme” për ushtrinë, sipas një raporti të agjencive ruse, sipas mediave të huaja.

Ndërsa dënimi pritet të jepet më vonë gjatë ditës, prokurorët kërkojnë një dënim prej 9 vitesh për Yashin.

Yashin u gjykua për një video në YouTube në prill, ku ai diskutoi provat e zbuluara nga gazetarët perëndimorë për krimet ruse të luftës në Bucha dhe hodhi dyshime mbi versionin zyrtar të Moskës se raportet ishin fabrikuar si një “provokim” kundër Rusisë.

Rusia miratoi një legjislacion të ri pasi pushtoi Ukrainën, sipas të cilit ata që përhapin informacione të rreme për ushtrinë mund të përballen me dënime me burg deri në 15 vite.

/abcnews.al