Policia austriake kap 38 emigrantë në kamionin frigorifer

schedule08:33 - 17 Shtator, 2020

schedule 08:33 - 17 Shtator, 2020

Dhjetëra emigrantë, përfshirë fëmijët, janë zbuluar të fshehur në një kamion frigorifer, tha policia austriake të mërkurën pasi arrestoi një anëtar të dyshuar të një rrjeti që trafikonte njerëz përmes Bashkimit Evropian.

Rasti kujton tragjedinë e vitit 2015 të 71 trupave të dekompozuar të ngarkuar në pjesën e pasme të një automjeti frigorifer të braktisur në një autostradë në Austri.

Policia tha në rastin aktual, 38 persona nga Siria, Iraku dhe Turqia, përfshirë gjashtë të mitur, u gjetën në kamion.

Emigrantët thanë se ata kishin “frikë se do të vdisnin dhe vuanin nga mungesa e oksigjenit” gjatë udhëtimit nga Rumania përmes Hungarisë, tha një deklaratë e policisë, pa specifikuar se ku ishte drejtuar kamioni.

Disa pasagjerë që paguanin midis 6,000 dhe 8,000 euro për udhëtimin arritën të shpëtonin në një fushë aty pranë kur kamioni ndaloi gjatë rrugës, pas së cilës dëshmitarët okularë informuan autoritetet. g.v/abcnews.al