Pochettino tregon se cilin ekip do të mbështesë sot në finalen e Champions League

schedule15:19 - 28 Maj, 2022

schedule 15:19 - 28 Maj, 2022

Mauricio Pochettino pranon se do të mbështesë Real Madridin në finalen e Champions League, pavarësisht se kampionët e La Liga mundën skuadrën e tij Paris-Saint Germain.

Real Madrid bëri një rikthim mahnitës për të mposhtur PSG-në në 1/16, përpara se të mundte Chelsean dhe Manchester Cityn për të arritur në finalen e së shtunës mbrëma kundër Liverpool-it.

“Është e qartë se zemra ime është shumë më e bardhë se e kuqe”, tha Pochettino. “Pika ime e butë për Madridin vjen nga viti 1994, kur mbërrita në Barcelonë. Unë isha me fat që trajneri im ishte Jose Antonio Camacho, i cili ma transmetoi atë dashuri për Real Madridin tek unë. Nuk kam qenë kurrë në gjendje, si lojtar dhe trajner, të jem në Madrid, por preferenca ime emocionale është e qartë”.

Në letër, Real Madridi është i dobët kundër Liverpool-it, por 13 herë fituesit e Champions League kanë pasur një ecuri të jashtëzakonshme në finale dhe nuk mund të përjashtohen kurrë.

Pochettino nuk është i sigurt se kush do të fitojë, por është i lodhur nga kërcënimi që paraqesin “Los Blancos”.

“Nuk e di nëse Madridi është favorit”, vazhdoi Pochettino. “Trajektorja e Madridit, i cili ka humbur katër ndeshje mes grupeve dhe kualifikueseve, ka qenë shumë më kërkuese se Liverpooli. Kjo mund të tregojë se Madridi është favorit, por Liverpooli është një ekip i madh, me një trajner që e vlerësoj shumë, me lojtarë të mëdhenj që kanë arritur në finale dhe i kanë fituar ato.

Do të shohim, por Madridi është ai që ka më shumë tituj, që ka arritur më shumë finale. Ky plus i historisë dhe energjisë i bën ata gjithmonë të rrezikshëm”./ h.ll/abcnews.al