Plot 50 vite, New York thyen rekordin për periudhën më të gjatë pa borë

schedule13:53 - 31 Janar, 2023

schedule 13:53 - 31 Janar, 2023

Pas 50 vitesh, ky dimër në Nju Jork po thyen rekorde, pasi ky vit shënon periudhën më të gjatë të qytetit pa borë. Kjo është një nga stinët e dimrit më të thatë dhe më të ngrohtë që ka përjetuar metropoli amerikan, duke tejkaluar atë të viteve 1972-73.

Reshjet e fundit të borës janë regjistruar më 9 mars 2022, pra 327 ditë më parë. Përfundimisht bie vetëm shi. Që të ketë reshje dëbore, ajri duhet të jetë mjaft i ftohtë, por Nju Jorku nuk ka parë kushte të tilla të ftohta këtë vit.

Kjo ka ndodhur që nga dimri i viteve 1972-73, pasi sipas meteorologëve, sot është dita e thyerjes së rekordit, i cili padyshim do të vazhdojë sepse kemi mot të ngrohtë sa të bjerë ndonjë flokë.

Natyrisht, njujorkezët kanë dashur prej kohësh ta shohin qytetin e tyre të mbuluar me dëborë. “Ka qenë një dimër shumë, shumë, shumë i butë për Nju Jorkun këtë sezon. Ka qenë jashtëzakonisht e ngrohtë këtë dimër deri më tani”, vuri në dukje meteorologu Christopher Tate. Zakonisht bora e parë shfaqet në qytet në mes të dhjetorit.

Qytetet e tjera pranë Nju Jorkut, si Bostoni dhe Filadelfia, kanë gjithashtu dimër të butë dhe kjo është sigurisht një nga shenjat më të mëdha paralajmëruese të ndryshimit të klimës./abcnews.al