Pjesë e grupit që kryente martesa mes të rinjve për t’i çuar luftëtarë për ISIS, kush është Lubjana Gjeçaj

schedule10:17 - 5 Shtator, 2020

schedule 10:17 - 5 Shtator, 2020

Lubjana Gjeçaj, 43-vjeçarja që u arrestua në Tiranë është një emër i njohur për drejtësinë italiane që nga viti 2015.

Policia e Shtetit njoftoi se ajo u arrestua me qëllim ekstradimin në Itali, pasi është dënuar me 3 vite burg, për pjesëmarrje në organizatë terroriste.

Mediat italiane kanë shkruar jo pak për 43-vjeçaren shqiptare. Ajo njihet në shtetin italian si rekrutuese xhihadiste.

LEXO EDHE:  E dënuar me burg në Itali për terrorizëm, si fshihej në Tiranë 43-vjeçarja: Policia jep detajet

Lubjana Gjeçaj është e njohur e Aldo Kobuzit shqiptarit që u martua me një italiane për ta kthyer atë në italianen e parë xhihadiste në vendin fqinj.

Lubjana Gjeçaj u njoh me Maria Giulia Sergio dhe e prezantoi atë me djalin e saj. Autoritetet italiane deklaruan asokohe  se Lubjana është rekrutuese e Shtetit Islamik. Detyra e saj ishte të mbante një forum të propagandës në Internet që synonte futjen e grave në Kalifat.

Ajo bënte martesa mes të rinjve me qëllim, për t’i dërguar ata në Siri.

Pas 8 muajve hetime, në një operacion të gjerë të shtrirë në disa qytete në Itali dhe në Shqipëri 10 persona ranë në pranga, 4 italianë,1 kanadez dhe 5 shqiptarëPërveç Lubjana Gjeçajt, pjesë e grupit ishte dhe Dritan Gjeçaj bashkëshorti i 43-vjeçaresBaki Çoku, Aldo Kobuzi dhe Arta Kakabuni g.v/abcnews.al