Pioli: Maignan është gati dhe do të luajë, për Tomorin presim të mërkurën

schedule15:11 - 27 Nëntor, 2021

schedule 15:11 - 27 Nëntor, 2021

Fitorja në Madrid i riktheu Milanit besim dhe entuziazëm pas humbjes në Firence. Stefano Pioli ,  në prag të ndeshjes ndaj Sassuolos, ka konfirmuar rikuperimin e Maignan dhe rikthimin e afërt të Tomorit . Trajneri kuqezi foli më pas për momentin e Messias dhe sesi do të menaxhohetIbra duke pasur parasysh problemet e Giroud dhe Rebic . Më pas është e pashmangshme të preken çështjet që lidhen me rinovimin dhe programet e ardhshme të Milanit.

KONFERENCA E PIOLIT
Si janë Maignan dhe Tomori?

“Maignan është mirë, ai filloi të punojë me ekipin të shtunën. Ai është gati, ai përshpejtoi shumë sepse ka një mentalitet të madh. Ai do të luajë nesër. Tatarusanu bëri mirë dhe unë jam i kënaqur me të, por Majk është kthyer nga nesër. Tomori është më mirë por nuk është gati për nesër, duhet të thirret për të mërkurën e ardhshme”.

Përtej fabulës, çfarë mund të na thoni për Mesian?

“Messias e ka treguar në një segment, por po më tregon mua në të gjitha seancat e tij stërvitore, se ka cilësi. Është një histori e mirë por jo një përrallë, ai është këtu sepse ka cilësitë për të qenë me ne. Ai do të na japë kënaqësi. Ai kishte vështirësi. Në fillim për shkak të dëmtimeve. Sot e bëra ekipin të rishikojë golin sepse është e rëndësishme të menaxhosh mirë topat dhe pastaj të mbushësh zonën, ai e bëri shumë mirë”.

A mund të luajë Leao?
“Leao është mirë, ende nuk e kishte marrë veten nga ngërçet në Firence por nesër është gati të luajë”

Eufori e madhe pas Madridit. A mund të jetë një mënyrë për të rivendosur gjithçka pas Fiorentinës?
“Skuadrat e vogla dhe të mesme janë të kënaqura pas një ndeshjeje të madhe, përballen me ndeshjen e radhës sipërfaqësisht, ndërsa skuadrat e mëdha përfitojnë nga momenti pozitiv për të ecur edhe më shpejt. Ne duhet ta bëjmë këtë”.

Si trajner, për Italinë, është më mirë të përballesh me CR7 apo Calhanoglu?
“Unë mbështes Italinë, ne të gjithë duhet t’i bëjmë tifo dhe jam i bindur se mund t’ia dalim. Mancini bëri një punë të shkëlqyer dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë.”

A keni folur me kompaninë për planet e ardhshme pas rinovimit?
“Klubi dhe unë kemi të njëjtat objektiva, të njëjtat ambicie. Ne duam ta rikthejmë Milanin në garat që meriton, të rikthehemi në garë për të fituar Scudetton dhe për t’u rikthyer në majat e Evropës. Një proces rritjeje që do të vazhdojë me lojtarë të perspektivës, të nivelit, që do të mund të rriten me ne dhe kjo do të na japë kënaqësi”.

Si do t’ia dalë Ibra me lëndimet e Giroud dhe Rebic?
“Ne kemi treguar gjithmonë një ekuilibër të madh. Në Madrid kemi luajtur thjeshtë dhe nuk kemi humbur topat e lehtë. Nesër do të jetë një lojë e madhe në të cilën duhet të luajmë lojëra të lehta me shpejtësi. Sassuolo gjithmonë ka krijuar vështirësi për ne, ata janë të shpejtë. dhe ne kemi nevojë për një performancë. nivel i lartë për të fituar. Në pesë ndeshjet e ardhshme do të më duhet të përpiqem të menaxhoj situatat duke i lënë disa minuta dikujt për të qenë gjithmonë duke performuar. Ata që hynë në Madrid bënë shumë mirë: nuk është aq e rëndësishme kush luan, por qëndrimet. Nëse jemi te Milani është sepse kemi cilësitë për të qëndruar atje”.

A mund të jetë koha e Pellegrit?
“Ai është mirë, është stërvitur mirë dhe është inteligjent: ai e kupton se mund të ketë ardhur koha dhe ai do të jetë gati”.

Si është Bakayoko?
“Ai është sigurisht më i mirë, ai erdhi në kushte më pak se optimale. Ai është një lojtar i fortë, më pëlqen: ai ka fizik dhe vertikalitet. Në mes mund të zgjedh shumë lehtë: kam lojtarë të nivelit dhe ata me siguri do të luajnë të gjithë. Afrikë Kupa? shumë ndeshje, por ne do të jemi gati të përballemi me urgjencën”.

Dhe Rebiç?
“Pas provimeve do të kemi një orar më të saktë. Ante është e rëndësishme, por e rëndësishme është të kemi ekuilibër, ide të qarta dhe të dimë të shfrytëzojmë karakteristikat e ndryshme të lojtarëve. E rëndësishme është që gjithmonë të ketë kombinimet e duhura për të. kemi një ekip proaktiv dhe më të rrezikshëm të kundërshtarëve”.

Nëse do të ishim në të ardhmen si i imagjinon Pioli vitet nga këtu në atë moment?
“Ajo që kemi bërë deri më tani ka qenë të hedhim themelet. Tani duhet të përpiqemi të ngremë nivelin dhe të bëhemi edhe më konkurrues. Ajo që më pëlqen është harmonia me klubin, menaxherët, lojtarët dhe mjedisin, i cili na lejon të Jepni gjithmonë maksimumin. Është e rëndësishme të kemi kujdes dhe pasion për atë që bëjmë, kur dalim në fushë është e rëndësishme të kemi dëshirën për të fituar çdo ndeshje”.

Çfarë mendoni për kolegët e rinj si Dionisi?
“Ata po tregojnë se i kanë idetë e qarta, kanë fituar tashmë në ligat e vogla: nëse fiton ke vlera. Një levë e re është e rëndësishme, të rinjtë janë gjithmonë aty duke nxitur dhe ne duhet të qëndrojmë të lidhur me dëshirën për t’u përmirësuar dhe kini kureshtje, ka gjithmonë një mënyrë për t’u përmirësuar”.

A është i aftë ky ekip të synojë Scudetton e njëzetë?
“Është normale që fitorja bën diferencën, unë e di dhe lojtarët e mi e dinë këtë. Kjo është arsyeja pse ne po përpiqemi të rrisim nivelin tonë të mentalitetit dhe cilësisë. Të mërkurën ne treguam se kemi cilësi taktike, mendore dhe teknike për të veshur. Ne kishim një intensitet shumë të lartë mendor ndaj një kundërshtari që e bën këtë gjë pikën e tij të fortë. Në kokën time është ëndrra për të fituar sepse ne jemi në Milano dhe Milani është Milani.”

A mund të jetë Saelemaekers në të majtë?
“Të kesh lojtarë shumë fleksibël na jep shumë zgjidhje. Si 5 ndryshimet po ndryshojnë interpretimin e lojërave. Tani nuk është e nevojshme të kesh vetëm një plan A, por edhe një plan B dhe plan C. Tani mund të ndryshosh karakteristikat, pozicionet në vë lojtarët në vështirësi. kundërshtarët. Kjo strukturë e re shkëmbimi është një faktor.”

A do të jetë vendimtar përballë Sassuolo-s?
“Unë jam gjithmonë. Përtej taktikave tona, duelet dhe kontrastet bëjnë diferencën. Futbolli i Dionisit është në kontrast me një ekip kompakt dhe preciz nga pikëpamja teknike.”/h.ll/abcnews.al