Pioli: Ky është Milani që dua, ja objektivi për vitin 2020

schedule14:34 - 15 Janar, 2020

schedule 14:34 - 15 Janar, 2020

Trajneri i Milanit, Stefano Pioli u ka bërë thirrje tifozëve kuqezinj që të vazhdojnë mbështetjen e tyre fantastike ndeshjes të Kupës së Italisë kundër SPAL. Kuqezinjtë janë kualifikuar në tetë më të mirat të kupës në secilin prej dhjetë sezoneve të fundit dhe do të shpresojnë të bëjnë të njëjtën gjë kundër skuadrës së SPAL.

Pioli ka dhënë një intervistë të gjatë për Milan TV, ku u shpreh: “Tifozët tanë kurrë nuk e mohojnë veten e tyre. Mbështetja dhe pasioni i tyre është me ne dhe na ka shoqëruar në momente delikate. Ne kemi një detyrim ndaj tyre të përpiqemi të bëjmë sa më mirë në këtë ndeshje.

“Fatkeqësisht kemi grumbulluar shumë pak fitore para tifozëve tanë, ndeshje që duhej të zhbllokoheshin dhe që ndoshta duhet të kishim fituar. Por tani ne duhet të përqendrohemi në të tashmen, të ardhmen tonë dhe ndeshjen e nesërme, e cila është e rëndësishme”.

Milani fitoi 2-0 të shtunën kundër Cagliarit, falë golave ​​të Rafael Leao dhe Zlatan Ibrahimovic: “Ne kemi bërë zgjedhjet e duhura. E përgatitëm ndeshjen me të njëjtën agresion dhe forcë. Goditëm në kohën e duhur, ishim një ekip konkret dhe efektiv. Në këtë rrugë duhet të ndërtojmë të ardhmen tonë, këto janë karakteristikat që na kanë munguar në të kaluarën dhe që tani duhet të jenë të pranishme në performancën tonë.

“Ndryshimi në sistemin e lojës mund të ketë dhënë ca më shumë hapësirë ​​për të tjerët në skuadër. Ata që janë gati, që japin besim, që japin përkushtim, që japin profesionalizëm, do të luajnë gjithmonë”.

“Objektivat për vitin 2020? Ne kemi një qëllim përfundimtar: të arrijmë në maj me një renditje më të mirë se ai në të cilin jemi tani. 25 pikë në pjesën e parë të sezonit nuk janë të mjaftueshme për Milanin. Qëllimi ynë është të marrim shumë më shumë pikë për të provuar të ngjitemi në pozicione dhe të kemi paraqitje më të mira, nga këtu deri në fund me bindje të madhe. Ne kemi mundësinë që të kemi një gjysmë të dytë më të mirë sesa atë që bëmë në të parën”, tha Pioli./abcnews.al