Picë apo mollë: Si të zgjidhni këtë të fundit

schedule14:34 - 20 Tetor, 2021

schedule 14:34 - 20 Tetor, 2021

Dipayan Biswas, një profesor i marketingut në Universitetin e Floridës së Jugut, pretendon se ka gjetur metodën që do t’ju ​​bëjë të zgjidhni të hani një mollë në vend të një fete pica.

Arma kryesore është aroma. Ndoshta nëse aroma e picës na shqetëson për disa sekonda do të na shtyjë t’i nënshtrohemi tundimit dhe rendit, por duke pasur të njëjtën aromë për më shumë se dy minuta atëherë duket se ka më shumë gjasa të zgjedhim një mollë!

Gjetjet e një studimi të ri të botuar në Journal of Marketing Research tregojnë se aroma e ushqimit mund të kënaqë edhe stomakun tonë. Kjo ndodh sepse mendja nuk e dallon domosdoshmërisht burimin e kënaqësisë shqisore.

“Aroma e një ushqimi mund të jetë një armë e fuqishme në kundërveprimin ndaj dëshirës për të ngrënë ushqime jo të shëndetshme”, tha drejtuesi i studimit. Më shumë se politika kufizuese”.

Eksperimenti

Bisëas zbuloi një lidhje midis kohëzgjatjes së kohës së ekspozimit ndaj një arome dhe nëse do t’i nënshtrohemi apo jo konsumimit të ushqimit përkatës. Kryen një sërë testesh duke përdorur aromën e ushqimeve të shëndetshme dhe jo të shëndetshme (biskota – luleshtrydhe dhe pica – mollë).

Studiuesi zbuloi se ata që nuhatën biskotat për më pak se 30 sekonda kishin shumë më shumë gjasa t’i zgjidhnin ato. Por ata që ishin ekspozuar ndaj aromës së tyre për më shumë se dy minuta, nuk i gjetën biskotat të dëshirueshme dhe zgjodhën luleshtrydhe.

I njëjti efekt u vërejt kur pjesëmarrësit duhej të zgjidhnin midis picës dhe mollës./abcnews.al