“Peshku është kalbur nga koka”, ish-oficeri i FSB kritikon hapur Putinin: Rusia ka nevojë për reforma

schedule16:20 - 11 Dhjetor, 2022

schedule 16:20 - 11 Dhjetor, 2022

Disa oficerë rusë janë të pakënaqur me presidentin Vladimir Putin dhe drejtuesit ushtarakë, pasi lufta nuk ka ecur sipas pritshmërive, tha një bloger rus me ndikim nacionalist dhe ish-oficer i FSB-së pas vizitës në zonën e konfliktit.

Kritikat e drejtpërdrejta publike ndaj Putinit janë të rralla në Rusi, megjithëse blogerët nacionalistë janë shprehur hapur për zhvillimin e luftës, veçanërisht disfatat e kushtueshme ruse në rajonin e Kharkiv të Ukrainës në shtator, shkruan Sky News.

Igor Girkin, një nacionalist dhe ish-oficer i Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB) që ndihmoi Rusinë të aneksonte Krimenë në vitin 2014 dhe më pas të organizonte milicitë pro-ruse në Ukrainën lindore, tha se kishte pakënaqësi me drejtuesit e lartë.

Në një video 90-minutëshe që analizonte ekzekutimin e luftës nga Rusia, Girkin tha se “koka e peshkut është plotësisht e kalbur” dhe se ushtria ruse ka nevojë për reforma dhe një përfshirje të njerëzve kompetentë që mund të drejtojnë një fushatë të suksesshme ushtarake.

Disa në nivelet e mesme të ushtrisë, tha Girkin, ishin të hapur për pakënaqësinë e tyre me ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe madje edhe me Putinin, transmeton abcnews.al.

“Nuk jam vetëm unë… njerëzit nuk janë aspak të verbër dhe të shurdhër: njerëzit e nivelit të mesëm nuk i fshehin as pikëpamjet e tyre, të cilat, si ta them unë, nuk janë plotësisht komplimentuese për presidentin apo ministrin e mbrojtjes”, tha zoti.

Ministria ruse e mbrojtjes nuk i komentoi komentet e Girkin, i cili ka kritikuar vazhdimisht Shoigu, një aleat i ngushtë i Putinit, për humbjet në fushën e betejës që Rusia ka pësuar në luftë. /abcnews.al