Pesë gjëra që mund t’i ndodhin trupit tuaj pas marrëdhënies seksuale

schedule20:57 - 2 Tetor, 2021

schedule 20:57 - 2 Tetor, 2021

Gjatë, por edhe në momentet e para pas seksit, me siguri do të ndiheni shumë të bukur. Me kaq shumë gjëra që ndodhin në atë kohë, vështirë se do të përqendroheni në atë që po ndodh në trupin tuaj. Sidoqoftë, për shkak se akti seksual përfshin të gjithë trupin, ka shumë të ngjarë që ju të përjetoni disa reagime që ju duken të çuditshme, por në fakt janë krejt normale.

Nuk ka arsye për stres. Më poshtë, lexoni një listë të reagimeve më të zakonshme të trupit të njeriut, gjatë dhe pas marrëdhënieve seksuale, për të cilat nuk duhet të shqetësoheni.

Ju keni gazra

Ndodh shumë shpesh në shumicën e grave. “Gjatë depërtimit, së bashku me penisin mashkullor, ajri dhe lëngjet (përveç atyre të prodhuara nga vetë gruaja) hyjnë në vaginë dhe këto shkaktojnë gazra dhe tinguj të çuditshëm. Somethingshtë diçka krejtësisht e ndryshme nga lirimi i gazit nga anusi, pasi gazi vaginal nuk është për shkak të baktereve gastrointestinale, por është rezultat i ajrit të bllokuar brenda vaginës. Vagina nuk është një tub i drejtë, por ka palosje në të cilat ajri mund të bllokohet. Gjatë seksit, ndërsa molekula mashkullore lëviz brenda dhe jashtë vaginës, është e mundur që ajri të hyjë në organet gjenitale të femrës. Mund të ndodhë në çdo pozicion në seks, por edhe kur gruaja stërvitet ”, thotë Mary Jane Minkin, profesoreshë e gjinekologjisë dhe obstetrikës në Shkollën e Mjekësisë Yale.

Ju keni dhimbje

Sipas një studimi britanik , gratë mund të përjetojnë dhimbje pas orgazmës edhe nëse nuk kanë ndjerë dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale. Një studim i vitit 2009 raportoi tre raste të grave që përjetuan këtë gjendje, por pa asnjë shkak fizik për dhimbje. Aktiviteti seksual lëshon oksitocinë në trup dhe kjo shkakton kontraktime në mitër. Nëse këto ngërçe ndodhin herë pas here, nuk ka arsye për shqetësim. Nëse ato janë shumë intensive dhe të shpeshta, atëherë është e nevojshme një vizitë te gjinekologu.

Ju dalloni njollat ​​e gjakut

Shpjegimi më i mundshëm dhe më i thjeshtë për njollat ​​e gjakut pas seksit është të kesh një dëmtim të vogël në muret e vaginës. Nëse, për shembull, marrëdhënia është intensive ose nëse vagina është e thatë, atëherë mund të shihni pak gjak në të brendshme pas seksit. Sidoqoftë, sipas gjinekologëve, nëse gjakderdhja është intensive dhe shoqërohet me dhimbje, kjo mund të jetë një shenjë e endometriozës ose ndonjë problemi tjetër serioz.

Je i përgjumur

Nëse zbuloni se dëshironi të pushoni menjëherë pas seksit, nuk jeni vetëm. “Ka shumë arsye pse njerëzit ndihen të lodhur. Por shanset janë që ju thjesht mund të jeni të rraskapitur fizikisht. “Alsoshtë gjithashtu e mundur që trupi të reagojë ndaj ndryshimit të kimikateve të lëshuara gjatë dhe pas orgazmës”, thotë neurologu W. Christopher Winter.

Keni kruajtje

Nëse përjetoni një lloj reagimi të lëkurës në pjesën e jashtme të vaginës tuaj ose pranë kofshëve ose barkut, mund të jetë faji i lubrifikantit që përdorni, prezervativi, fërkimi apo edhe seksi, veçanërisht nëse jeni duke provuar një produkt të ri Me Nëse nuk keni përdorur ndonjë produkt të ri ose asgjë nga sa më sipër nuk ndodh, është e mundur që të keni zhvilluar një alergji, e cila mund të ndodhë në çdo kohë me një partner të ri ose aktual. Sidoqoftë, nëse simptomat janë momentale dhe nuk përsëriten, nuk ka arsye për shqetësim. Përndryshe, nëse vëreni skuqje, kruajtje ose ënjtje intensive dhe të qëndrueshme, duhet të vizitoni mjekun tuaj./abcnews.al