Përsëritet historia tek Lakers

schedule17:25 - 16 Dhjetor, 2018

schedule 17:25 - 16 Dhjetor, 2018

Lebron James dhe Lonzo Ball barazuan një rekord të skuadrës së tyre, Los Angelos Lakers, në basketbollin amerikan. Ata arritën diçka që kishte ndodhur plot 36 vjet më parë.

Për herë të parë dhe të fundit deri mbrëmë kishte ndodhur në 1982. Gjithsesi, Lebron James dhe Lonzo Ball vendosën të mos i linin vetëm legjendat e atëhershme, Magic Johnson e Karim Abdul Jabbar, ndaj edhe e përsëritën rekordin për Los Angelos Lakers. Realizuan secili nga një tripëll dabëll në fitoren në fushën e Memfisit, arritur lehtësisht me shifrat 128-100, madje me Lebronin që nuk luajti fare në pjesën e katërt të ndeshjes.

James shënoi 24 pikë, kapi 12 topa në tabela dhe shërbeu 11 pasime për kosh në vetëm 30 minuta që ishte në parket. Nga ana e tij, Ball, dha kontribut me 16 pikë, 10 topa në tabela dhe po 10 asistë. Në janar 1982, Magic Johnson dhe Jabbar i realizuan tripëll dabëllat ndaj Detroitit, veçse Jabbari ia doli me 10 bllokime gjuajtjesh, dhe jo me 10 pasime për kosh. Në total, vetëm 8 çifte lojtarësh kanë arritur secili nga një tripëll dabëll në të njëjtën ndeshje, në gjithë historinë e NBA-së, dhe këtu bëjnë pjesë edhe dyshet e famshme Michael Jordan-Skoti Piken, Larry Bird-Robert Parish apo Vins Karter-Jason Kid.

Duke u kthyer tek Lakers e sotëm, duhet thënë se Lebron James po udhëheq një skuadër të re në moshë, dhe që ka si objektiv të dominojë basketbollin amerikan për disa sezone. Lonzo Ball është 21 vjeç, Josh Hart 23, Brandon Ingram 21 vjeç dhe Kajl Kuzma 23. Skuadra nga Kalifornia është në vendin e 4-t në Konferencën Perëndimore, veçse shumë pranë kreut./abcnews.al