Përse nuk u prit opinioni i Venecias për anëtarin e Gjykatës Kushtetuese? Si përgjigjet Alket Hyseni

23:05 | 19/02/202023:050

Në emisionin Byro Politikë mbrëmjen e sotme përballë gazetares Juli Xhokaxhi ishte i ftuar deputeti i PS Alket Hyseni.

I pyetur nga gazetarja Mimoza Kociu se përse nuk u prit delegacioni i Venecias dhe më pas të vendosej për përzgjedhjen e anëtarit të Gjykatës Kushtetuese, deputeti Hyseni tha se nuk ishte ky thelbi i pyetjes për të cilin i ishin drejtuar venecias duke anashkaluar përgjigjen.

Mimoza Kociu: Në momentin që kishit përplasje me presidentin për anëtarin e Gjykatës kushtetuese , ku pati debat mes mazhorancës dhe presidentit, cfarë nguti kishit që nuk pritët komisionin e Venecias të jepte opinionin e saj. Ju e miratuat vetëm 1 ditë përpara ardhjes së Komisionit këtu.

Alket Hyseni: Inciativa që ne kemi bërë është përpara se ti nisej Venecias. Ne hoqëm dorë nga ai nen, në atë projekt ligj i cili i jepte fuqi prapaverpuese de fakto cështjes së betimit të asaj kandidateje. Ne e bëmë këtë që të ruanim një standart, për atë që i jemi drejtuar Venecias do presim përgjigjen e saj, e hidhur apo e ëmbël qoftë ajo, mendojmë se është një zgjidhje e një organi të specializuar që sot e respekoj më tepër.

Mimoza Kociu: Po përse nuk e pritët opinionin e venecias?

Alket Hyseni: Nuk është ky thelbi i gjykimit që i jemi drejtuar Venecias. Ne i jemi drejtuar Venecias me këtë pyetje; a mundet që presidenti që tej afatit 30 ditë pa e ushtruar të drejtën të zgjedhë një emër jashtë 3 emrave të përzgjedhur./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono