Përplasjet me Rusinë, SHBA shton forcat në Siri

schedule08:40 - 19 Shtator, 2020

schedule 08:40 - 19 Shtator, 2020

Shtetet e Bashkuara kanë rritur praninë e tyre ushtarake në Siri pasi disa përleshjesh me forcat ruse që intensifikuan tensionet në vend.

Zyrtarët amerikanë thanë se gjashtë automjete luftarake “Bradley” dhe rreth 100 trupa ishin pjesë e vendosjes në Sirinë veri-lindore.

Incidentet midis forcave amerikane dhe ruse që patrullojnë atë pjesë të vendit janë përshkallëzuar këtë vit.

Kapiteni i Marinës Amerikane Bill Urban tha se masa do të “garantojë sigurinë e forcave të Koalicionit”.

“Shtetet e Bashkuara nuk kërkojnë konflikt me ndonjë komb tjetër në Siri, por do të mbrojnë forcat e Koalicionit nëse është e nevojshme,” tha Urban, një zëdhënës i Komandës Qendrore të SHBA-së në një deklaratë të Premten.

Urban nuk e përmendi Rusinë me emër, por një deklaratë e veçantë nga një zyrtar amerikan, raportuar së pari nga NBC News , ishte më i theksuar.

“Këto veprime dhe përforcime janë një sinjal i qartë për Rusinë që t’i përmbahet proceseve të ndërsjellta të konfliktit dhe për Rusinë dhe palët e tjera për të shmangur veprimet joprofesionale, të pasigurta dhe provokuese në veri-lindje të Sirisë,” tha zyrtari amerikan. g.v/abcnews.al