Përplasjet brenda BE, Macron paralajmëron Italinë

schedule13:43 - 21 Shtator, 2018

schedule 13:43 - 21 Shtator, 2018

Presidenti i Francës ka paralajmëruar Italinë se mund të mbetet jashtë zonës Shengen nëse nuk pranon reformimin e misionit Frontex për emigrantët. Gjithashtu Macron ripërsëriti se ajo që kalon Italia nuk është krizë emigrantësh, por krizë politike.

“Ata që na thonë se Evropa nuk është në gjendje të dakordohet, janë të njëjtit që krijojnë kriza dhe tensione”.

Samiti i Salzburgut i dedikuar Brexit dhe emigracionit përfundoi dhe Emmanuel Macron vendos disa fishekë në karikatorin e tij. Pastaj merr shënjestër: së pari drejt vendeve të Vishegradit, pastaj drejt Italisë.

“Vendet që nuk duan të forcojnë Frontex do të dalin nga Shengen”, u shpreh ai.

Sot Italia është një nga vendet më skeptike me propozimin për të forcuar Gardën Kufitare të BE-së, nisur nga Jean-Claude Juncker dhe mbështetur nga të gjitha shtetet kryesore evropiane.

Paralajmërimi i Macron mund të jetë bërë në sajë të fushatës elektorale, për shkak të zgjedhje për Parlamentin Evropian. Dhe në fakt, kështu është lexuar edhe nga kryeministri Italian, Giuseppe Conte, i cili komenton sulmet që nisen nga Parisi, shpesh në adresë të Matteo Salvinit.

Por presidenti francez, me kërcënimin e izolimit të Italisë nga Shengen, prek një aspekt shumë të rëndësishëm. Një çështje thelbësore, e cila qëndron në qendër të projektit për të krijuar nga polici kufitare të BE-së.

Shefi i Pallatit Elize ripërsërit se ajo në zhvillim në Mesdheun Qendror nuk është një krizë migratore, por një “krizë politike” e lidhur me “ndjeshmërinë italiane”. Edhe numrat tregojnë se fluksi migrator është drejtuar nga brigjet e Greqisë dhe Spanjës.

“Tensionet,- vijon presidenti francez,- janë krijuar nga ata që nuk respektojnë të drejtën humanitare dhe të drejtën ndërkombëtare të detit, duke refuzuar anijet që arrijnë edhe pse portet e tyre të sigurtë janë më të afërt”.

Macron është i bindur që në një farë pike çështjet do të prekin fundin dhe do të zhvillohet një lloj llogaridhënie, siç po ndodh me ata që kanë synuar për Breksit.

“Kjo tregon se të largohesh nga BE nuk është kaq e lehtë, dhe mbi të gjitha ka disa pasoja”.

Ashtu si mungesa e qasjes në tregun e BE-së për Londrën. Ose, në perspektivë, dëbimi nga Shengen për Italinë dhe shkurtimi i fondeve strukturore për Hungarinë që refuzon të mirëpresë refugjatët./abcnews.al