Përplasje në Kuvend, Kryeministri: Mali i Zi nuk ka nevojë për sheshelizim

schedule11:38 / 27/12/2019

Drejtuesit e Frontit Demokratik Andrija Mandiç dhe Milan Knezevic dhe zyrtari i bllokut politik Milun Zogovic mbeten në paraburgim në Qendrën e Sigurisë në Podgoricë pas incidenteve në Kuvend që ndodhën në prag të miratimit të Ligjit për Liritë fetare, ndërsa deputetët e tjerë të opozitës u liruan.

Mandiç dhe Knezevic akuzohen për pengim të punës së parlamentit dhe konfrontim verbal me kryetarin e Kuvendit Ivan Brajovic. Ndërsa Zogoviç, i cili quajti kryetarin e parlamentit me shishe akuzohet për sulm ndaj një zyrtari gjatë ushtrimit të detyrës.

Pas debatit pothuaj 24 orësh për projektligjin për liritë fetare ose besimit dhe statusin juridik të bashkësive fetare, i cili u votua në orën 2:30 të mëngjesit të së premtes, deputetët nga Fronti Demokratik hodhën një pajisje piroteknike në ndërtesën e Parlamentit dhe më pas u shoqëruan në Qendrën e Sigurisë në Podgoricë.

Kuvendi e miratoi Ligjin me 45 votat e koalicionit qeverisës dhe SDP, pasi më parë kishte refuzuar 103 amendamente, tre prej të cilave u paraqitën nga Mitropoliti Malazez-Littoral përmes Frontit Demokratik. Kryeministri malazez Dushko Markoviç tha se Mali i Zi nuk ka nevojë për Sheshelizim dhe informoi qytetarët e Malit të Zi se shteti është i aftë të sigurojë paqe dhe stabilitet edhe kur ndodhin situata të tilla. Ai falënderoi numrin e madh të qytetarëve për mbështetjen e vazhdueshme që mori gjatë debatit. Kryeministri Dusko Markoviç tha se akti i deputetëve të Frontit Demokratik ishte i papërgjegjshëm, por shtoi se ai nuk pret që të radikalizohet situata dhe se autoritetet do të sigurojnë që gjithçka funksionon në vend.

“Unë besoj se Mali i Zi i sotëm, Mali i Zi në shekullin XXI nuk ka nevojë për sjellje dhe veprim të tillë politik në Parlamentin Malazez. Unë e dënoj këtë akt, ai është i papërshtatshëm dhe i papërgjegjshëm për deputetët e tjerë dhe i papërgjegjshëm për qytetarët e Malit të Zi, por besoj se kjo do të jetë një përvojë e mirë për të gjithë dhe se kjo nuk do të ndodhë më kurrë”, u tha Kryeministri para gazetarëve pas miratimit të ligjit.

Ndërkohë Mitropolia tha se policia kishte rrahur peshkopin e Dioklecianit gjatë protestave kundër kalimit të Ligjit për liritë fetare. Ata thanë se dy besimtarë që u përpoqën ta mbronin atë, u plagosën u shtruan në spital në Pljevlja.

MCP tha gjithashtu se ky akt konfirmoi se çfarë ligji për lirinë e fesë u miratua dhe sa të lirë janë Kisha dhe njerëzit besnikë të saj./abcnews.al

schedule11:38 / 27/12/2019