Përkeqësohet moti, stuhi dhe shi i dendur pritet të përfshijë Ballkanin

schedule16:44 - 17 Nëntor, 2019

schedule 16:44 - 17 Nëntor, 2019

Në orët e mbrëmjes sonte pritet që shirat e dendur dhe stuhitë e fuqishme të përshkojnë Ballkanin perëndimor duke filluar që nga orët e pasdites.  Shërbimet meteorologjike evropiane japin alarmin për përmbytje në orët e natës.

Erëra të forta dhe reshje të mëdha shiu pritet të përshkojnë Ballkanin dhedhe zonën përgjatë detit Adriatik, kombinimi i të cilave pritet të shkaktojë stuhi të fuqishme.

Shërbimet meteorologjike evropiane kanë parashikuar sasi shumë të mëdha shiu që nga Italia verilindore deri në Slloveni dhe Kroaci, të shoqëruara me stuhi të fuqishme.

Ato kanë parashikuar edhe rrezikun e përmbytjeve për shkak të reshjeve të dendura.  Në orët e mbrëmjes sonte pritet që shirat e dendur dhe stuhitë e fuqishme të përshkojnë Ballkanin perëndimor duke filluar që nga orët e pasdites.

Shërbimet meteorologjike evropiane japin alarmin për përmbytje në orët e natës. Ndërkohë, shirat e rrëmbyeshëm, bora dhe akulli kanë shkaktuar ndërprerje të energjisë elektrike për dhjetëra e mijëra shtëpi në Francën juglindore ndërkohë që edhe trafiku hekurudhor po përballet me vështirësi.

BBC paralajmëroi përkeqësim të kushteve të motit në Evropë, ku pritet që temperaturat të jenë të ulëta dhe reshjet të jenë të pranishme gjatë gjithë javës së ardhshme. E gjithë zona qendrore e Mesdheut, do të jetë më e rrezikuar, nga temperaturat e ulëta, reshjet e borës në rajonet alpine dhe përmbytjet në zonat më të ulëta.

Ndërkohë, Venecia pritet të përballet me më shumë reshje shiu, pas përmbytjeve të javës që po lëmë pas dhe shkollat do të vazhdojnë të jenë të mbyllura. Megjithatë, shumë muze dhe vende turistike do të hapen përsëri për publikun, përfshirë edhe Palazzo Duchale.

Niveli i ujit në Venecia ka arritur në 120 cm dhe sheshi i “Shën Markut”, ku ndodhet dhe Palazzo Duchale mbetet i përmbytur, pasi është pika më e ulët e Venecias./abcnews.al