Përfundon Serie A: Roma siguron Europa League, Juve shkon në Conference League

schedule23:08 - 4 Qershor, 2023

schedule 23:08 - 4 Qershor, 2023

Ka përfunduar java e fundit e Seria A për sezonin 2022/2023.

Juventusi mposhti 0-1 në transfertë me një gol të Chiesa duke siguruar vetëm një një vend në Conference League.

Kujtojmë se Juventusit ju zbritën 10 pikë, nëse do t’i kishin bardhezinjtë do të shkonin në Champions League. Ndërkohë, edhe Atalanta do të luajë në Europa League.

Roma fitoi 2-1 në shtëpi ndaj Spezia dhe nga sezoni i ardhshëm do të luajë në Europa League.

Sa i përket mbijetesës, Spezia e siguroi qëndrimin në Serie A edhe pse humbi 2-1 me Romën.

Milani mposhti Veronën 2-1 duke i zbritur këta të fundit në Serie B. Si Verona dhe Spezian siguruan nga 31 pikë secila por këta të fundit shpëtuan falë ndeshjeve direkete. /G.D abcnews.al/