Përfitimet që nuk i keni ditur të vajit të susamit

schedule15:23 - 19 Prill, 2021

schedule 15:23 - 19 Prill, 2021

Ushtrimi dhe ngrënia e ushqimeve të shëndetshme janë padyshim dy mënyra të rëndësishme për të mbajtur kockat tuaja të shëndetshme.

Vaji i susamit është një nga ushqimet më të rëndësishme që konsiderohen miqësorë për kockat, pasi rekomandohet për shumë probleme shëndetësore, përfshirë kockat e dobëta.

Përfitimet më të spikatura të siguruara nga vaji i susamit

Vaji i susamit përmban një përmbajtje të lartë të zinkut që përmirëson dendësinë minerale të kockave, dhe rrjedhimisht tërë kockën.
Vaji i susamit përmban një përmbajtje të lartë bakri, bakri tregon disa veti anti-inflamatore, e cila zvogëlon dhimbjen dhe ënjtjen e lidhur me nyjet, në të njëjtën kohë, ndihmon në forcimin e kockave dhe nyjeve.
Vaji i susamit gjithashtu përmban acide yndyrore omega-3, së bashku me disa yndyrna të pangopura, dhe ka shumë proteina, të cilat mund të jenë të dobishme për njerëzit me çështje të kockave dhe janë veçanërisht të dobishme për shëndetin tonë të kockave.
Ky vaj gjithashtu rrit ritmin e rritjes dhe zhvillimit të kockave në trup, një grusht fara susami përmban një përqindje më të lartë të kalciumit sesa një filxhan qumësht, dhe një rritje në marrjen e vajit të susamit përshpejton rigjenerimin dhe shërimin e kockave ndërsa rrit dendësinë minerale të kockave , duke parandaluar kështu osteoporozën.
Susami ofron një trajtim me kosto të ulët me një rrezik të ulët të efekteve anësore të ilaçeve. Vaji i susamit në mënyrë efektive zvogëlon ashpërsinë e dhimbjes të shkaktuar nga trauma fizike. Trajtimi gjithashtu inkurajoi pacientët të ulnin marrjen e NSAID. Studiuesit thanë se trajtimi lokal u shfaq si një strategji e fuqishme plotësuese për lehtësimin e dhimbjes në të gjitha fushat. Nga dëmtimet e ekstremiteteve të sipërme dhe të poshtme.
Masazhimi me vaj të farave të susamit ndihmon në forcimin e kockave.l.k/abcnews.al