Për herë të parë prezantohet ekspozita e piktorit Ismail Lulani

schedule18:01 - 18 Tetor, 2021

schedule 18:01 - 18 Tetor, 2021

Nga Leontina Nika

Ismail Lulani është një ndër piktoret më origjinal e më të fuqishëm në historinë e artit shqiptar, ai ishte një piktor shumë aktiv në krijimtarinë e tij, madje edhe kur mbylli sytë, në xhep të xhaketës ju gjet një skicë.

Kuratori, shpalosjen e krijimtarisë së tij e nis me vizatimet, madje puna e diplomës e vitit 1976, mori vlerësime të veçanta. Vizatimi është restauruar prej Helidion Halitit, por fatkeqësisht edhe varianti në pikturë, është e dëmtuar rëndë.

Në këtë prezantim vjen edhe magjia e ngjyrës së tij, e shprehur në peisazhe e kompozime. Ajo cfarë të bie në sy është largimi, ashtu si jeta e tij, lindi në Mal të zi, u rrit dhe u formua në qytetin e Shkodrës  dhe më pas u zhvendos në Tiranë, ku  u arratis prej saj për këtë arsye.

Helidon Haliti, thotë se shtëpia në Shkodër duhet të kthehet në një muze të cilin ai e ka lënë gati. Ekspozita do të jetë e hapur për publikun kryeqytetas  për një javë, për të shtegtuar më pas në Shkodër e Mal  të Zi./ Abcnews.al