Patozi: PD e degraduar nën drejtimin e Bashës dhe mentalitetit të tij bolshevik

schedule14:23 - 22 Shtator, 2017

schedule 14:23 - 22 Shtator, 2017

Astrit Patozi ka komentuar mbledhjen e një dite më parë të kryesisë së Partisë Demokratike si dhe deklaratën e kreut të kësaj force politike Lulzim Bashën në përfundim të saj. Për Patozin, Basha nuk surprizoi të tregonte atë që ai e quajti “mentalitet Bolshevik” duke mos pranuar mendimin ndryshe brenda partisë së tij. Patozi shprehet se këtë mendim ndryshe do ia imponojë përmes forcës së anëtarësisë.

Edhe pse kryetari një ditë më parë i zgjati dorën e pajtimit, kritikët brenda Partisë Demokratike duket se nuk e kanë përqafuar atë.
Në debatet e krijuara gjatë mbledhjes së kryesisë së Partisë Demokratike pasditen e së enjtes, Astrit Patozi problematike nuk sheh përplasjen, por cilësinë e saj.
Shprehet se nuk e zhgënjeu aspak qëndrimi i Lulzim Bashës.
Edhe pse fraksionet nuk ishin praktikë e demokratëve edhe nën lidershipin e Sali Berishës, Patozi në qëndrimin e kreut të selisë blu Basha, veccon si absurde dhe jo reale analizën e kërkuar.
E kur vjen momenti për të mbajtur qëndrim, ende nuk ka një formë konkrete.
Pasditen e së enjtes kryesia e Partisë Demokratike u mblodh rreth një analize të garës për kryetar gjatë të cilës Lulzim Basha ka pranuar ndryshimin e statutit të partisë dhe ka refuzuar lejimin e fraksioneve brenda Partisë Demokratike.

https://www.youtube.com/watch?v=RjfMG4DnTZY