Pas një izolimi total nga Covid, qyteti i dytë më i madh në Australi nis “frymëmarrjen”

schedule07:56 - 9 Qershor, 2021

schedule 07:56 - 9 Qershor, 2021

Australia është një ndër vendet e vetme në botë që vijon të zbatojë masa të ashpra kufizimi anti Covid.

Mediat vendase bëjnë me dije se në kuadër të situatës pandemike të ditëve të fundit pritet që Melbourne qyteti i dytë më i madh në Australi të dalë nga izolimi që ndodhej prej kohësh dhe pse do të vijojë që të ndjekë me përpikmëri rregullat për parandalimin e përhapjes së Covid.

Pas dy javësh në një bllokim të rreptë që i detyroi njerëzit të qëndronin në shtëpi, përveç për biznesin thelbësor, pesë milion banorët e Melburnit do të kenë më shumë liri për të dalë jashtë duke filluar nga dita e enjte.

Sidoqoftë, njerëzit duhet të qëndrojnë brenda 25 km (15 milje) nga shtëpitë e tyre, thanë zyrtarët, në një përpjekje për të ndaluar transmetimin gjatë një fundjave të gjatë të ardhshme. Do të ketë gjithashtu një ndalim total për tubimet e shtëpive dhe maskat do të jenë të detyrueshme në ambiente të mbyllura.

Ndërkohë në kuadër të masave të marra Australia ka frenuar në mënyrë efektive COVID-19, duke regjistruar më pak se 30,200 raste të infektuarish dhe 910 vdekje, për shkak të sistemeve të gjurmimit të shpejtë, bllokimeve të parakohshme dhe rregullave strikte të distancimit shoqëror.e.su./abcnews.al