Partizani mbërrin në Azerbajxhan

schedule14:15 - 16 Korrik, 2019

schedule 14:15 - 16 Korrik, 2019

Partizani mbërrin në Azerbajxhan ku do të luajë nesër ndeshjen e kthimit në Champions ndaj Qarabakut. Pas barazimit 0-0 në Tiranë, kampionia e Shqipërisë synon kualifikimin.

Fati do të vendosen mbrëmjen e mesjavës. Partizani do të luajë këtë të mërkurë në Baku ndaj Qarabakut vendas, me shpresë kualifikimin pas barazimit 0-0 në Tiranë.

Kampionia e Shqipërisë u nis herët në mëngjes nga Rinasi, me avion çarter, me destinacion Azerbajxhanin, ku mbërriti pas disa orësh fluturimi. Udhëtimi shkoi normal dhe krejt pa të papritura, deri në aeroportin “Heidar Alijev” të Bakusë.

Skuadra kryeqytetase jepet e plotë, pa probleme dëmtimi apo pezullimesh, ndërsa shqetësimi i vetëm për trajnerin Lerda ka të bëjë me gjendjen fizike të lojtarëve të afruar së fundmi në ekip.

Partizani u përgatit për disa ditë në stadiumin e Kamzës, ku italiani punoi sërish me theksin tek loja në mbrojtje dhe tek kundërsulmi i shpejtë, që pritet të jenë taktikat që do të përdoren ndaj kampiones së Azerbajxhanit.

“Ne shkojmë në këtë ndeshje me bindjen dhe me synimet tona, që janë të rëndësishme. Përgatitja ka qenë mjaft e mirë, dhe jemi me besim, por dyshimet ekzistojnë, siç ka dyshime për çdo gjë. Skuadra është përgjigjur mirë. Karabaku ka më shumë përvojë se ne, ka lojtarë me emër, por në një ndeshje të vetme mund t’ia dalim. Në një ndeshje të vetme mund të ndodhë gjithçka”, tha Lerda.

Në ndeshjen e parë, skuadra shqiptare u mbrojt në përgjithësi mirë, duke qenë më sulmuese në minutat e fundit të pjesës së parë dhe gjatë pjesës së dytë./ABC News Albania 24/7