Parandalohen në Shtetet e Bashkuara sulme kibernetike nga Rusia

schedule15:28 - 21 Gusht, 2018

schedule 15:28 - 21 Gusht, 2018

Kompania e teknologjisë Mikrosoft, ka njoftuar se ka parandaluar sulme të shumta kibernetike në Shtetet e Bashkuara që kanë si origjinë Rusinë. Zbulimi vjen para zgjedhjeve të afatit të mesëm që do të zhvillohen në Amerikë.

Microsoft njoftoi se ka parandaluar një seri sulmesh kibernetike ruse që synonin të ndikojnë në zgjedhjet e mesit të mandatit në Shtetet e Bashkuara. Sipas kompanisë kompjuterike të SHBA-ve, disa njësi informatike të lidhura me Moskën dhe grupet e saj të fshehura, të quajtura “Strontium”, “Fancy Bear” dhe “APT28”. Ata janë përpjekur të anashkalojnë një numër të panjohur të përdoruesve të Internetit amerikan duke dublikuar disa platforma zyrtare të grupeve dhe organizatave amerikane, të tilla si forumet konservatore të Institutit Hudson dhe Instituti Ndërkombëtar Republikan, të cilat kanë qenë shumë kritike ndaj Kremlinit dhe gjithashtu për punën e Donald Trump në kohët e fundit.

Hakerët, që paraqiten si faqe ose dërgojnë email lidhur me këto shoqata, janë munduar të vjedhin të dhënat personale dhe fjalëkalimet. Janë përfshirë dy republikanë të njohur, shumë kritikë ndaj Trump dhe lidhjet me Moskën, përkatësisht Senatori i Arizonës, Xhon Mekejn dhe kandidati tjetër ish-presidencial, Mitt Romney. Ndikimi i këtyre sulmeve kibernetike të Moskës në zgjedhjet e ardhshme të mesit të mandatit është i paqartë.

“Është e qartë se demokracitë e të gjithë botë janë nën sulm. Entitete të huaja po zhvillojnë sulme kibernetike për të ndërhyrë në zgjedhje”. Kështu shkruan presidenti i Microsoft, Brad Smith. Ai më tej thotë se interneti është bërë një mënyrë për disa qeveri që të grabisin informacion, të shpërndajnë dezinformim dhe të ndërhyjnë në sistemin e votimit./abcnews.al