Para apo pas mëngjesit? Zbuloni kur është më mirë të lajmë dhëmbët

schedule12:38 - 8 Dhjetor, 2022

schedule 12:38 - 8 Dhjetor, 2022

Larja çdo mëngjes dhe përsëri në mbrëmje para gjumit duket të jetë normë për shumicën e njerëzve. Por, çka nëse i lani dhëmbët në pjesën e gabuar të rutinës suaj të mëngjesit?

Pse ndoshta është më mirë të lahet para mëngjesit

Mund të ketë vërtet një përgjigje shkencore për këtë pyetje. Ndërsa flini, bakteret që shkaktojnë pllakëza në gojë shumohen. Kjo është pjesërisht arsyeja pse ju mund të zgjoheni me shije të keqe dhe erë të keqe.

Larja me një pastë dhëmbësh me fluor i pastron dhëmbët nga pllakat dhe bakteret.

Ju gjithashtu lyeni smaltin tuaj me një barrierë mbrojtëse kundër acideve në ushqimin tuaj.

Kur lani dhëmbët gjëja e parë në mëngjes, filloni edhe prodhimin e pështymës. Një studim i vogël me 21 të rritur të moshuar tregoi se, pas larjes, pjesëmarrësit e studimit panë rritjen e prodhimit të pështymës për deri në 5 minuta. Pështyma ndihmon që ushqimi juaj të shpërbëhet dhe në mënyrë natyrale vret bakteret e dëmshme në gojën tuaj.

Pse mund të dëshironi të lani dhëmbët pas mëngjesit

Ndërsa ekspertët thonë se larja para se të hani mëngjes është shumë më e dobishme për smaltin e dhëmbëve dhe shëndetin e përgjithshëm oral, askush nuk dëshiron të pijë lëngun e portokallit të mëngjesit kur ende ka shijen e fluorit në gojë. Kjo është arsyeja pse ju mund të preferoni të lani dhëmbët pas mëngjesit.

Por ushqimet e përfshira në mëngjesin tonë, si agrumet dhe kafeja, janë acide. Kjo do të thotë se duke larë mbetjet e këtyre ushqimeve gërryen smaltin e dhëmbëve tanë. Kjo është edhe arsyeja pse duhet të shmangni larjen e dhëmbëve pas mëngjesit nëse konsumoni diçka acidike.

Masat paraprake për larjen e dhëmbëve pas mëngjesit

Nëse funksionon më së miri për rutinën tuaj të mëngjesit të lani pas mëngjesit, prapëseprapë mund ta bëni atë, por duhet të keni parasysh se cilat ushqime duhet të shmangni.

Produktet kryesore të mëngjesit janë disa nga ushqimet më të këqija për smaltin e dhëmbëve tuaj, duke përfshirë:

  • lëng portokalli
  • agrumet
  • fruta të thata
  • bukë
  • pasta

Pritja prej tridhjetë minutash deri në një orë pas ngrënies për të larë dhëmbët është mënyra më e mirë për t’u siguruar që t’i mbroni ata dhe të mos dëmtoni smaltin tuaj – veçanërisht pas ushqimeve acidike.

Për mbrojtje shtesë, pini ujë ose përtypni çamçakëz pa sheqer pas ngrënies për të pastruar dhëmbët përpara se të lani.

Si të lani dhëmbët

Larja e dhëmbëve siç duhet është po aq e rëndësishme. Pavarësisht nëse përdorni një furçë dhëmbësh elektrike ose një furçë dhëmbësh standarde manuale me qime najloni, mund të ndiqni këto hapa:

Lagni kokën e furçës me një sasi të vogël uji për ta lubrifikuar. Shtoni një sasi të vogël pastë dhëmbësh me fluor, sa një bizele.

Lani dhëmbët në një kënd që të mund të arrini në vende të vështira për t’u arritur. Lani për 2 minuta, duke u siguruar që të lani dhëmbët e përparmë, anët e dhëmbëve dhe sipërfaqen përtypëse të dhëmbëve.

Lani çdo bakter të mbetur nga gjuha që mund të jetë grumbulluar gjatë procesit të larjes.

Pështyni pastën e tepërt të dhëmbëve dhe shpëlajeni./abcnews.al