Papa: OKB-ja e pafuqishme për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë

schedule03:30 - 2 Korrik, 2022

schedule 03:30 - 2 Korrik, 2022

Papa Françesku ka thënë se Kombet e Bashkuara janë të pafuqishme për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Në një intervistë me agjencinë kombëtare të lajmeve të Argjentinës Télam, Papa tha se kushtetuta e OKB-së nuk po i jep organizatë kompetencat për të ndaluar luftën në Ukrainë.

Papa tha se OKB-ja nuk ka fuqinë e duhur dhe autoritetin që të ndikojë në ndalimin e luftës.

Papa u bëri thirrje vendeve perëndimorë që të tregojnë guxim dhe gatishmëri për t’i dhënë fund luftën në Ukrainë, e cila ka hyrë në muajin e pestë.

/abcnews.al/