Papa Françesku takon klerikun e fuqishëm Shiia në Irak

schedule07:32 - 6 Mars, 2021

schedule 07:32 - 6 Mars, 2021

Papa Françesku po zhvillon një takim simbolik me një nga figurat më të fuqishme të Islamit, Shiia në ditën e dytë të udhëtimit të tij historik në Irak.

Takimi i Papës me Ajatollah Grandin Ali al-Sistani, udhëheqësi shpirtëror i miliona myslimanëve Shiia, po zhvillohet në qytetin e shenjtë të Najaf.

Ky është udhëtimi i parë ndërkombëtar i Papës që nga fillimi i pandemisë dhe vizita e parë ndonjëherë papnore në Irak.

Covid-19 dhe frika e sigurisë e kanë bërë këtë udhëtimin më të rrezikshëm të Papës deri më tani, shkruan abcnews.al.

Udhëheqësi 84-vjeçar i kishës katolike më herët u tha gazetarëve se ndjehej “i detyruar” të bënte udhëtimin “emblematik”, ku do të vizitonte disa vende gjatë katër ditëve në Irak.

Të shtunën, Papa Françesku do të zhvillojë një bisedë me klerikun kryesor Shia 90-vjeçar që ka të ngjarë të përqendrohen në çështje ndërfetare të tilla si pakica e krishterë në Irak, të cilët janë goditur nga valët e dhunës që nga pushtimi i Irakut i udhëhequr nga SHBA në vitin 2003.

Më pas, Papa do të udhëtojë në qytetin antik të Ur, ku Profeti Abraham në qendër të Islamit, Krishterimit dhe Judaizmit besohet të ketë lindur.

Rreth 10,000 personel të Forcave të Sigurisë Irakiane janë vendosur për të mbrojtur Papën gjatë vizitës së tij, ndërkohë që po vendosen po ashtu oraret e ndalimit të qytetit për të kufizuar përhapjen e koronavirusit.

Disa grupe militante Shia thuhet se e kanë kundërshtuar vizitën, duke sugjeruar se turneu përbën ndërhyrje të Perëndimit në punët e vendit. g.v/abcnews.al