Probleme me frymëmarrjen, Papa Françesku shtrohet në spital

schedule20:50 - 29 Mars, 2023

schedule 20:50 - 29 Mars, 2023

Papa Françesku është shtruar në spital pasi kreu disa analiza në një spital në Romë, thonë burimet e Vatikanit.

Stafi më i afërt i Papës, përfshirë sigurinë, pritet të qëndrojë natën në spitalin Gemelli nëse Papa nuk dërgohet në shtëpi, tha një burim për BBC.

Një burim tha se kontrollet mjekësore do të vazhdojnë për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni tha se Papa u dërgua në spital për “disa kontrolle të planifikuara më parë”.

Por disa media italiane raportojnë se ai mund të ketë vuajtur nga probleme të frymëmarrjes dhe më pas është dërguar në spital me ambulancë.

Kjo është periudha më e ngarkuar e vitit për Papa Françeskun, 86 vjeç, me shumë ngjarje dhe shërbime të planifikuara përpara fundjavës së Pashkëve.

Një meshë e së dielës së Palmave është planifikuar këtë fundjavë dhe festimet e Javës së Shenjtë dhe të Pashkëve javën e ardhshme.

Ai është planifikuar gjithashtu të vizitojë Hungarinë në fund të prillit.

Të mërkurën në mëngjes, ai kryesoi audiencën e tij të përgjithshme javore në Sheshin e Shën Pjetrit. Ndonëse dukej se ishte në gjendje të mirë shpirtërore, ai u pa duke u ndihmuar të hipte në automjetin e tij, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Papa ka vuajtur nga probleme të lidhura me gjurin e tij muajt e fundit, duke e detyruar atë të përdorë një karrige me rrota.

Ai gjithashtu iu nënshtrua një operacioni për të trajtuar një problem të zorrës së trashë në të njëjtin spital në Romë në vitin 2021.

Pavarësisht sëmundjeve të tij, Papa ka mbetur aktiv dhe ka ndërmarrë udhëtime jashtë vendit këtë vit. Ai vizitoi Republikën Demokratike të Kongos dhe Sudanin e Jugut në shkurt.

Në janar, Papa udhëhoqi funeralin e paraardhësit të tij, Papa Benediktit XVI – i cili ishte Papa i parë që dha dorëheqjen vullnetarisht për shekuj. Ai tha se kjo ishte për shkak të shëndetit të keq.

Papa Françesku ka treguar më parë se ai gjithashtu mund të dëshirojë të ndjekë hapat e Benediktit në rast se shëndeti i tij përkeqësohet. /abcnews.al