Pakistani inauguron “qytezën” Rexhep Tajip Erdogan

schedule18:42 - 2 Tetor, 2022

schedule 18:42 - 2 Tetor, 2022

Në Pakistan është inauguruar “qyteza” me e re në vend me tenda, e cila do të mbajë emrin e presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan.

Kjo për shkak të ndihmës dhe mbështetjes që Turqia i ka dhënë Pakistanit, në periudhën e përmbytjeve masive në vend, ku u prekën mijëra qytetarë.

AFAD, në bashkëpunim me Shoqatën e ndihmës Baitussalam të Pakistanit, Forcat Ajrore të Pakistanit dhe Bankİslami formoi qytetin tendë për të prekurit nga përmbytjet në Pakistan.

Qyteza e përbëhet nga 200 tenda dhe ndodhet në afërsi të qytetit Hyderabad./abcnews.al./