Osmani: Në Pastasellë e Malishevë u bë masakër, kërkojmë drejtësi për viktimat

schedule11:06 - 31 Mars, 2023

schedule 11:06 - 31 Mars, 2023

Presidentja Vjosa Osmani këtë të premte ka përkujtuar 24-vjetorin e Masakrës së Pastasellës së Rahovecit dhe atë të Burimit të Malishevës.

Osmani në postimin e  saj në Facebook shkruan se kërkesa e tyre për për viktimat e regjimit serb dhe zbardhja e fatit të të zhdukurve me dhunë  do të jetë e përhershme.

“Sot kujtojmë masakrën e kryer nga forcat e regjimit gjenocidal të Serbisë në Pastaselë të Rahovecit, me ç‘ rast u  vranë dhe u masakruan  106 banorë të këtij fshati dhe fshatrave përreth. Në të njëjtën ditë në Burim të Malishevës, u vranë dhe u masakruan 42 civil. Dhembja vazhdon të jetë po kaq e madhe sikur në ditën e vrasjes së tyre, ndërsa kujtimi për ta i përhershëm. Drejtësia për viktimat e regjimit serb dhe zbardhja e fatit të të zhdukurve me dhunë janë kërkesa të përhershme tonat, nga të cilat ne nuk heqim dorë”, ka shkruar Osmani./abcnews.al