OneWeb lëshon 36 satelitë nga Rusia për të zgjatur orbitën e internetit

schedule22:43 - 29 Mars, 2021

schedule 22:43 - 29 Mars, 2021

OneWeb nisi 36 satelitë në orbitë nga një kozmodrom në Lindjen e Largët të Rusisë të Enjten si pjesë e planeve të firmës satelitore për të ofruar hyrje globale në internet me shpejtësi të lartë.

Nisja, e kryer nga Arianespace nga kozmodromi Vostochny, solli numrin e satelitëve në orbitë në 146, pjesë e një flote të projektuar për të ofruar lidhje globale me shpejtësi të lartë, me vonesë të ulët, tha operatori satelitor.

OneWeb tha se ky ishte i dyti në një program me pesë lëshime që do të mundësojë lidhjen e tij për të arritur të gjitha rajonet në veri të 50 gradë gjerësi deri në mes të vitit 2021.

“Këto shërbime do të mbulojnë Mbretërinë e Bashkuar, Alaskë, Evropën Veriore, Grenlandën, Islandën, Detet e Arktikut dhe Kanadanë dhe do të ndizen para fundit të vitit,” tha ai.

“OneWeb atëherë synon të bëjë të disponueshme shërbimet globale në 2022,” shtoi më tej ai.

OneWeb rifilloi fluturimet në dhjetor pasi doli nga mbrojtja e falimentimit me 1 miliard dollarë në investime të kapitalit nga një konsorcium i qeverisë britanike dhe indiane Bharti Enterprises, pronarët e saj të rinj.

E themeluar në vitin 2014 nga sipërmarrësi Greg Wyler, OneWeb planifikoi të nisë rreth 650 satelitë në orbitën e ulët të tokës për të siguruar internet universal por u përpoq për të mbledhur fonde./abcnews.al