OFL kërkon justifikimin e pasurive, nga “Cine” i Shijakut tek vëllai i ish-deputetit, kush janë të fortët në “sitë”

15:21 | 27/02/202015:210

OFL i ka dërguar formularët ditën e sotme Arben Frrokut, Jasin Avdylit dhe Durim Kecit.

Ata duhet të deklarojnë brenda 48 orëve burimin e pasurive të tyre në të kundërt do të konfiskohen nga SPAK dhe më pas do të jetë Gjykata e Posaçme që do të vendosë për pasurinë e të treve.

Po kush është Arben Frroku?

Arben Frroku është vëllai i ish-deputetit të Partisë Socialiste Mark Frroku. Ai u akuzua për vrasjen e Komisar Dritan Lamajt në vitin 2013.

Arben Frroku u shpall i pafajshëm për akuzën e vrasjes së kryekomisarit Dritan Lamaj. Gjykata e sjkallës së parë për Krimet e Rënda deklaroi atëherë se provat e paraqitura nga Prokuroria nuk provohen, prandaj vendosi për lirimin e menjëhershëm të Frrokut.

Menjëherë pas kësaj Arben Frroku largohet nga Shqipëria.

Prokuroria e apeloi vendimine Gjykatës së shkallës së parë për krime të rënda. Gjykata e Apelit për krime të rënda e dënoi Arben Frrokun me burg përjetë për vrasjen e Komisarit Dritan Lamaj.

Arben Frroku u arrestua për llogari të shtetit shqiptar në Holandë në Prill të vitit 2016, me dokumente të falsifikuara greke, me identitetin Renato Xhepa. Ai u kap në provincën Shiphol pranë aeroportit ndërkombëtar të Amsterdamit.

Biznesmeni Arben Frroku i shpëtoi burgimit të përjetshëm. Gjykata holandeze e dënoi me 18 vite burgim. Atij do ti njihen edhe ditët e burgut që ka kryer në Shqipëri dhe Greqi.

Gjykata e Apelit e të Drejtave të Njeriut në Hagë, refuzoi ekstradimin në Shqipëri të Arben Frrokut me arsyetimin se ishte përfshirë  politika në procesin ndaj tij, si dhe se i rrezikohej jeta.

Kush është Jasin Avdyli?

Jasin Avdyli alias Jasin Kala, i njohur ndryshe me pseudonimin “Cine” akuzohet për grup të strukturuar kriminal dhe për trafik droge, si pjesë e grupit të Avdylajve në Shijak. Avdyli ka qënë një ndër të arrestuarit në operacionin “Vol-Vo-4”.

Dosja e përpiluar prej operacionit “Vol- Vo 4” përfshinte një sërë grupesh kriminale nga “Shijaku” e në veri të vendit, ku u implikuan edhe dy ish deputetë të PS-së, ish drejtori i burgjeve Arben Çuko e ish deputeti Arben Ndoka.

Mega Operacioni i koduar “VOL-VO 4”, u shti në 12 qytete, nga Hasi deri në Sarandë, ku u goditën anëtarë nga 4 grupe të skeduara kriminale, në kuadër të operacionit ”Forca e Ligjit”

Ata u akuzuan për trafik droge, grup të strukturuar kriminal, pastrim parash, etj.

Grupi u kap për trafikimin e gati 200 kg lëndë narkotike heroinë dhe një sasie të konsiderueshme hashashi, por nga këto përgjime lindi edhe një tjetër dosje, për dyshime të shit-blerjes së votave në zgjedhjet për bashkinë e Durrësit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono