“Nuk kam marrëdhënie të veçantë me Vuçiç”, Thaçi për BBC: Nëse negociatat nuk hapen këtë vit, do presim me dekada

12:51 | 21/02/202012:510

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi në një intervistë për BBC u shpreh se nëse bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të kenë progres këtë vit, atëherë do të duhen dekada të tjera për të pasur rezultate pozitive.

Thaçi po hyn në vitin e fundit të një mandati pesë-vjeçar të shënuar nga bisedimet e papërfunduara Prishtinë-Beograd në pak më shumë se një muaj.

“Nëse diçka ndodh në negociatat me Serbinë, do të ndodhë këtë vit. Nëse nuk ndodh këtë vit, kam frikë se do të humbasim dekada,” deklaroi ai në një intervistë për BBC në gjuhën serbe.

Ndërsa negociatorët e tjerë thonë se nuk ka presion dhe nxitim, Thaçi sqaron se viti i fundit i mandatit të parë të presidentit Donald Trump është koha më e mirë për të arritur një marrëveshje në Ballkan.

“Unë nuk mendoj se mund të marrim përsëri vëmendjen e Presidentit Trump, SHBA dhe ekipit të tij. Ky kthim i vëmendjes së SHBA në rajonin tonë është një dhuratë nga Zoti si për Kosovën ashtu edhe për Serbinë, ne duhet ta përdorim atë “.

Thaçi mbështeti nënshkrimin e letrave me qëllim për të vendosur trafik ajror dhe hekurudhor midis Beogradit dhe Prishtinës, pjesë e një marrëveshje të iniciuar nga i Dërguari i presidentit të SHBA Richard Grenel.

Vetë Thaçi ishte pjesëmarrës në bisedimet e Brukselit me Presidentin serb Aleksandar Vuçiç, të udhëhequr nga thirrja e mëparshme e Komisionit Evropian, të cilët ende nuk kanë arritur një marrëveshje përfundimtare, por janë një numër marrëveshjesh, disa prej të cilave janë zbatuar.

Përvoja e Hashim Thaçit në negociatat me Serbinë është llogaritur me dekada.

“Asnjëherë nuk kemi qenë më pranë një marrëveshje sepse shumë procese të tjera kanë përfunduar. Kosova është e lirë dhe e pavarur, dhe Serbia e di për pavarësinë e Kosovës. Unë nuk kam asnjë marrëdhënie të veçantë, personale me Presidentin Vuçiç, ne jemi presidentët e shteteve të pavarura, të zgjedhur në një mënyrë të ligjshme, dhe unë promovoj pikëpamjet e vendit tim në çdo forum dhe para të gjithë zyrtarëve, përfshirë presidentin e Serbisë”. Ne kemi pasur dallime në të kaluarën, ato ekzistojnë edhe sot, por kjo nuk duhet të na ndalojë që dy presidentë të flasin për të ardhmen”, theksoi Thaçi.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono