Nuk ka kurë për artritin, por këto katër fruta mund të shpëtojnë kyçet tuaja

schedule14:11 - 3 Tetor, 2022

schedule 14:11 - 3 Tetor, 2022

Edhe pse nuk ka kurë, mendohet se dieta mund të luajë një rol në menaxhimin e simptomave. Sipas mjekes, Claire Morrison, ushqimet e pasura me kalium mund të jenë kyçe në luftimin e artritit.

“Kaliumi në dietë ndihmon në balancimin e kripës së tepërt, duke reduktuar mbajtjen e lëngjeve dhe ndihmon në përdorimin e duhur të kalciumit në kocka dhe kyçe”, shpjegon ajo për Express.

Kjo mbështetet nga hulumtimi i publikuar në The Journal of Pain, i cili gjeti një lidhje midis niveleve të ulëta të kaliumit dhe artritit reumatoid. Është përshkruar se pacientët me artrit reumatoid kanë përqendrime dukshëm më të ulëta të kaliumit në serum sesa subjektet e shëndetshme.

Katër lloje frutash

Si pjesë e studimit, një grup pjesëmarrësish me artrit reumatoid përjetuan më pak dhimbje pas marrjes së suplementeve të kaliumit për 28 ditë, krahasuar me ata që nuk e morën. Prandaj, suplementet e kaliumit gjithashtu duket se reduktojnë intensitetin e dhimbjes.

Por Dr. Morrison këshillon që përpara se të nisni një udhëtim të tillë, përfshini katër fruta në dietën tuaj që mund të ndihmojnë në rritjen e nivelit të kaliumit.

“Burime të mira të kaliumit janë bananet, pjepërat, portokallet dhe kajsitë”, thotë ajo. Njëqind gramë banane përmban 358 mg kalium, ndërsa e njëjta sasi e pjeprit ka 267 mg. Njëqind gramë portokall kanë 181 mg kalium, dhe kajsitë kanë 259 mg.

Kajsia e thatë është edhe më e pasur me kalium dhe përmban deri në 1162 mg në njëqind gramë.

Simptomat e artritit

Artriti reumatoid është forma e dytë më e zakonshme e artritit, e para është osteoartriti. Ndodh kur sistemi imunitar synon nyjet, duke shkaktuar dhimbje dhe ënjtje. Fillimisht, ai komprometon kërcin e lëmuar në nyje, duke e bërë lëvizjen të vështirë dhe duke çuar në dhimbje dhe ngurtësi. Simptomat e artritit varen nga lloji, por mund të përfshijnë:

– dhimbje në kyçe, ndjeshmëri dhe ngurtësi,

– inflamacion në dhe rreth kyçeve,

– lëvizja e kufizuar e kyçeve,

– lëkura e kuqe e ngrohtë mbi kyçin e prekur,

– dobësi dhe rraskapitje e muskujve./abcnews.al