“Nuk do të luash kurrë për këtë klub”, si Ferguson kërcënoi yllin e ekipit për ndërrimin e fanellave në një derbi

schedule17:47 - 13 Janar, 2023

schedule 17:47 - 13 Janar, 2023

Rio Ferdinand ka zbuluar se si Sir Alex Ferguson “shkatërroi” Ruud van Nistelrooy pasi ai ndërroi fanellat me një lojtar të Manchester City.

Në prag të ndeshjes mes Manchester Cityt dhe Manchester United, Ferdinand ka kujtuar një incident që ka ndodhur pas derbit të tij të parë në Manchester.

“Ne humbëm 3-1 nga Man City dhe Sean Goater shënoi dy gola”, rikujtoi Van Nisterlrooy në një episod të Rio Ferdinand Presents FIVE.

“Ishte derbi i parë në të cilin isha dhe momenti kur kuptova se sa i rëndësishëm ishte në dhomën e zhveshjes. Hymë dhe trajneri mbylli derën. Në fillim ai heshti, dhe më pas befas vetëm shpërtheu.

Ruud van Nistelrooy, i cili atëherë ishte një zot i vërtetë, hyri me një fanellë të City në duar dhe më kujtohet se Sir Alex Ferguson sapo e shkatërroi duke thënë:

“Nëse ndonjëherë shoh ndonjë nga ju duke ecur me një fanellë përsëri City, nuk do të luani kurrë për këtë klub”.

Kështu ishte, ai ishte thjesht i çmendur. I ulur aty, mendova: “Kjo është një lojë shumë e rëndësishme, apo jo?”

Van Nistelrooy ishte lojtari më i rëndësishëm i United në atë kohë, por kjo nuk e ndaloi Ferguson që ta rrëzonte atë.

Në pesë sezone në klub, van Nistelrooy shënoi 150 gola në 219 ndeshje dhe u bë një legjendë e vërtetë e klubit. /G.D abcnews.la/