Njihej si “Zoti i portit”, arrestohet bosi më i madh i drogës në Spanjë

schedule14:03 - 15 Dhjetor, 2019

schedule 14:03 - 15 Dhjetor, 2019

Garda Civile në Spanjë njoftoi arrestimin e të ashtuquajturit “Zoti i portit”, i cili njihej për trafikimin e kokainës nga porti i Algesiras në Spanjë drejt Kolumbisë, Marokut dhe Francës.

Policia tha se bëhet fjalë për një 54-vjecar spanjoll, i përfshirë në trafikun e drogës që prej rinisë së tij dhe i njohur si “Zoti i Portit”. Ai ishte personi me rrjetin më të mirë të kontakteve për të rikuperuar dërgesat e kokainës pas mbërritjes së tyre në portin e Algesiras, që ndodhet në jug të Gadishullit Iberik, pika më nevralgjike e hyrjes për drogën në vend.

Arrestimi i këtij personi përbën fazën e dytë të një operacioni të nisur gjatë verës së vitit 2018 dhe gjatë të cilit u arrestuan 21 persona, përfshirë dhjetë persona që punonin për port dhe u sekuestruan 480 kilogramë kokainë./abcnews.al